Avrupa'da Kayseri uçağına pastırma muamelesi yapılıyor

Ramazan ayı ve bayramını memleketlerinde geçiren gurbetçilerin Avrupa’ya dönüşleri başladı. Dönüşle birlikte özellikle pastırma, sucuk ve mantı satışları arttı. Hava yoluyla gelen gurbetçiler ise fazla pastırma ve sucuk götürememekten...

Avrupa'da Kayseri uçağına pastırma muamelesi yapılıyor
01 Ağustos 2014 Cuma 15:18

Ramazan ayı ve bayramını memleketlerinde geçiren gurbetçilerin Avrupa’ya dönüşleri başladı. Dönüşle birlikte özellikle pastırma, sucuk ve mantı satışları arttı. Hava yoluyla gelen gurbetçiler ise fazla pastırma ve sucuk götürememekten şikayetçi. Yiyecek türü maddelerin girişine izin vermeyen Avrupa ülkelerinin, Kayseri’den gelen uçaklarda pastırma, gümrükteki görevlilerin, sucuk ve mantı türü yiyeceklere karşı daha hassas davrandığı ortaya çıktı. Kayseri’den giden gurbetçilerin valizlerinde pastırma ve sucuk araması yapıldığı belirtiliyor.

Gurbetçilerin geri dönüşe başladığını aktaran Kayseri Pazarı Sucuk ve Pastırma Satış Mağazası Sorumlusu Mustafa Şahan, bayramın ikinci gününden itibaren satışlarda artış olduğunu ifade etti. Şahan, Ramazan ayını ve bayramını memleketinde geçiren gurbetçilerin bayram bitimiyle birlikte dönüşe başladığını aktararak, “Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa’dan gelen çok sayıda gurbetçimiz var. Şimdi geri dönüşle birlikte pastırma, sucuk ve mantı alıyorlar. Kara yolu ile gelen insanlarımız oldukça fazla pastırma ve sucuk alıyor. Bazı gıda maddelerini de buradaki yakınlarından temin ederek götürüyor. Ayrıca, ucuz olması nedeniyle kıyafet aldıklarını biliyoruz. Hava yolu ile gelen insanlarımız hem bagajdaki sınırlama hem de hava limanında gıda ürünlerin girişine izin verilmeyerek, el konulmasından dolayı fazla alamıyor. Sadece küçük miktarda tadımlık pastırma ve sucuk alıyor.” dedi.

Mustafa Şahan, hava yoluyla gelenlerin bazılarının kara yoluyla gelen yakın akraba ya da dostlarının aracıyla pastırma ve sucuk götürebildiklerini anlatarak, “Öğrendiğimiz kadarıyla hava yoluyla gidenler gümrüklerden biraz daha sıkı denetimden geçiriliyormuş. Hatta Kayseri uçağının; pastırma, sucuk ve mantı gibi yiyeceklerin olması nedeniyle diğer uçaklardaki yolculara göre daha dikkatli ve ayrıcalıklı aramaya tabi tutulduğunu öğrendik.” diye konuştu.

Ramazan ayı ve bayramı için memleketine ailesi ile birlikte kara yoluyla gelen Ahmet Erdek, hava yoluyla gelen komşunun gıda türü paketlerini kendisinin götüreceğini söyledi. Erdek, hava yoluyla Almanya’ya gıda maddesi sokmanın neredeyse imkansız olduğunu anlattı. Bir gurbetçi ise geçen yıl götürdüğü pastırma ve sucuklara el konulduğunu hatırlatarak, bu yıl birer paket küçük miktarda götüreceğini anlattı. İsmini vermek istemeyen gurbetçi, Almanya’daki havalimanlarında bazı görevlilerin Alman vatandaşı olmasına rağmen aslen Afrika ya da farklı ülkelerin vatandaşı olduğunu belirterek, “Bu tür insanlar denk gelirse gıda paketlerine çok müdahale etmiyor. Ancak görevlilerin Alman asıllı vatandaşlar olması durumunda paketlerin geçişine müsaade edilmiyor. Hatta Kayseri’den gelen uçakta pastırma, sucuk, mantı gibi gıda maddeleri olduğunu iyi bildikleri için de ayrıcalıklı olarak aramaya tabi tutuyorlar. Fransa ve Hollanda'daki arkadaşlardan öğrendiğimiz kadarıyla Kayseri'den gelen uçaklarla ilgili aynı denetime tabi tutuyorlar. Bizi bu üzüyor ama bizler de gıda maddelerimizi götürme adına genelde kara yolunu tercih ediyoruz.” şeklinde konuştu.

CİHAN

Avrupa'da Kayseri uçağına pastırma muamelesi yapılıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×