Avcı: Temel eğitim imkanını sağlamak için son tarih 2015'e yaklaşıyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ev sahipliğinde Hilton Otel'de yapılan 'Her çocuğun kaliteli eğitime erişmesinin sağlanması: Bölgesel bakanlar düzeyi eğitim konferansı'nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'nin son 11 yılda özellikle kız çocukları.

Avcı: Temel eğitim imkanını sağlamak için son tarih 2015'e yaklaşıyoruz
10 Aralık 2013 Salı 11:53

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ev sahipliğinde Hilton Otel'de yapılan 'Her çocuğun kaliteli eğitime erişmesinin sağlanması: Bölgesel bakanlar düzeyi eğitim konferansı'nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'nin son 11 yılda özellikle kız çocukları ve dezavantajlı çocukların eğitiminde önemli atılımlar yaptığını söyledi. Bakan Avcı, herkes için temel eğitim imkanının sağlanması için belirlenen son tarih olan 2015 yılının yaklaştığına işaret eden Avcı gençlerin yararına olan adımların hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Bakan Avcı, toplantıda yaptığı konuşmada eğitimin önemine ve bu konuda atılacak uluslararası adımların getireceği olumlu sonuçlara işaret etti. Temel eğitim imkanlarının sağlanması, Türkiye'de kız çocuklarının eğitimi gibi konuları vurgulayan Avcı, atılacak adımlar için 2015 tarihinin önemli olduğunun altını çizdi. Avcı, örnek olarak "Türkiye'nin eğitimin her kademesinde bilhassa kız çocuklarının ve dezavantajlı çocuklarımızın eğitiminde gerçekleştirmiş olduğu büyük sıçramadır." diyerek atılan adımların önemine değindi. Avcı, "Bin yıl kalkınma hedeflerinin ikincisi olan herkes için temel eğitim imkanını sağlamak için son tarih olan 2015 yılına hızla yaklaşıyoruz. Bizler de çocuklarımızın ve hayata hazırlayacağımız gençlerimizin yüksek yararına hizmet edecek adımlarımızı hızlandırmalıyız." dedi.

Bütün dezavantajlılık durumları için kapsayıcı tedbirlerin alınmasına vurgu yapan Avcı, çocukların temel ve ortaöğretim süreçlerinin zamanında tamamlanmasının sağlanması gerektiğini anlattı. Avcı, "Bunu yaparken her bir gencin eğitim kalitesinin de artırılarak çağın gerektirdiği özelliklerle donatılmış olarak mezun olmasını garanti altına almalıyız." şeklinde konuştu. Çocukların temel eğitimleri konusunda önlerine çıkacak engelleri ortadan kaldırmanın görev olduğunun altını çizen Avcı, hem bölge ülkelerinde hem de Türkiye'de bu konuyla ilgili yol alınmış olsa da yapılması gerekenler olduğunu ifade etti. Avcı, "Bölgenin tümünde kız ve erkek çocuklarının 2015 yılına kadar temel eğitimlerinin eksiksiz olarak tamamladığımızda bin yıl kalkınma hedeflerinin üçüncüsü olan kadınların durumunu güçlendirmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına da katkı sağlamış olacağız." dedi.

Bakan Avcı toplantıya verilen ara bölümünde basın mensuplarının dershanelerle ilgili ısrarlı soruları ile karşılaştı. Sadece toplantıya ilişkin soruları cevaplayacağını belirten Avcı, dershaneler konusundaki soruları cevaplamayacağını söyledi.
CİHAN

Avcı: Temel eğitim imkanını sağlamak için son tarih 2015'e yaklaşıyoruz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×