Avcı: Menderes, mütevelli heyeti üyesi olduğu için ODTÜ kapatılmak istendi

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ahmet Tevfik İleri’nin ölümünün 52. Yılı münasebetiyle düzenlenen panelde açıklamalarda bulundu.

Avcı: Menderes, mütevelli heyeti üyesi olduğu için ODTÜ kapatılmak istendi
31 Aralık 2013 Salı 17:28

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ahmet Tevfik İleri’nin ölümünün 52. Yılı münasebetiyle düzenlenen panelde açıklamalarda bulundu. Ahmet Tevfik İleri’nin imzasını taşıyan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) mezun olduğunu belirten Avcı, “Merhum Adnan Menderes de Orta Doğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti bünyesindeydi ve 27 Mayıs’tan sonra sırf o ODTÜ mütevelli heyeti üyesi olduğu için bu üniversitenin kapatılmaya kalkışıldığını belki bir çoğumuz bilmiyoruz. Ama 60 ihtilalinin, darbesinin işlerinden biri de az kalsın bu olay oluyordu. Neyse ki aklıselim sahibi birkaç kişinin himmeti ve gayretiyle bunun önüne geçilmiş oldu.” dedi.

Vefâtının 52. Yılı Hâtırâsına Kocatepe Camii Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Ahmet Tevfik İleri ve Eğitim Misyonu’ konulu panele Nabi Avcı'nın yanı sıra Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Ahmet Tevfik İleri Belgeseli'nden kesitlerin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Ahmet Tevfik İleri’yi, vasiyetinin 52. sene-i devriyesinde hep birlikte hasret, muhabbet ve rahmetle anıldığını belirten Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bizim kültürümüzde sadaka-i cariye diye bir kavram var, sürüp giden, amel defterini açık tutan. İnsanlar öldükten sonra defterleri kapanıyor ama bunun istisnası var, istisnalardan biri de geride hayırlı evlatlar bırakmak ve onların hayır dualarını almak ve kalıcı eserler bırakmak. Merhum, ne mutlu ki bunların her ikisine de sahip, hem anne baba olarak hayırlı evlatları var, aynı zamanda maarif vekili olarak bugün kabri başında Kur'an-ı Kerim okuyan evlatları var, Allah'tan rahmet diliyoruz. Onunla birlikte demokrasi şehitlerimize, mücadele arkadaşlarına ve eşine Allah’tan rahmet diliyoruz.” diye ifade etti.

"TEVFİK İLERİ'NİN İMZASINI TAŞIYAN ODTÜ’DEN MEZUN OLDUM"

Bugünün güzel bir gün olduğunu, milletin vefasını ve yapılan iyiliklerin ve güzelliklerin unutulmadığını hatırlatan bir gün olduğunu kaydeden Avcı, “Bu salonu dolduran sevgili çocuklarımıza, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize ayrıca çok teşekkür ediyorum. Bir çoğunuz onun adını taşıyan mekteplerde okuyorsunuz. Ben bir öğrenci olarak ona minnet borçluyum, çünkü ben imam hatipte okuma şansına sahip olmadım. Ama yine Tevfik İleri’nin imzasını taşıyan bir başka mektepte Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun oldum. Merhum Adnan Menderes’in de Orta Doğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyetinde bünyesindeydi ve 27 Mayıs’tan sonra sırf o ODTÜ mütevelli heyeti üyesi olduğu için bu üniversitenin kapatılmaya kalkışıldığını, belki birçoğumuz bilmiyoruz ama 60 ihtilalinde darbesinin işlerinden biri de az kalsın bu olay oluyordu, neyse ki aklıselim sahibi birkaç kişinin himmeti ve gayretiyle bunun önüne geçilmiş oldu. Allah’tan rahmet diliyorum. Her yıl senelerce onu hayırla yad edecek, evlatlarının ardının hiç kesilmemesini diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Bakan Avcı’nın açıklamaları ardından panele geçildi. Panelde, Ahmet Tevfik İleri’nin oğlu Cahit İleri ‘Tevfik İleri ve Din Eğitimi İmam Hatip Liseleri’, Tevfik İleri’nin kızı Cahide İleri ‘Tevfik İleri’nin öğretmenlik anlayışı ve öğretmenlere mesajı’, TRT Tevfik İleri Belgeseli yapımcısı Mukaddes Mut ‘Tevfik İleri’den bir belgesele yansıyanlar’, Sadık Yalsızuçanlar ‘Tevfik İleri’nin hayatından kareler’ ve İskender Okudan ise ‘Milli eğitim bakanı olarak Tevfik İleri’ başlıklı sunumlar yaptı.

CİHAN

Avcı: Menderes, mütevelli heyeti üyesi olduğu için ODTÜ kapatılmak istendi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×