Avanos’ta sineklerle mücadele ediliyor

Nevşehir’in Avanos ilçesinden geçen Kızılırmak Nehri üzerinde “Simulium SPP” türü sineğe karşı ilaçlama çalışmalarına aralıksız olarak devam ediliyor. Kayseri’nin Yemliha kasabasındaki Yamula Barajı’nın 2004 yılında yapılmasından...

Avanos’ta sineklerle mücadele ediliyor
16 Temmuz 2014 Çarşamba 13:33

Nevşehir’in Avanos ilçesinden geçen Kızılırmak Nehri üzerinde “Simulium SPP” türü sineğe karşı ilaçlama çalışmalarına aralıksız olarak devam ediliyor.

Kayseri’nin Yemliha kasabasındaki Yamula Barajı’nın 2004 yılında yapılmasından sonra 2006 yılının bahar aylarından itibaren Kızılırmak çevresinde ve Kızılırmak havzasında etkisini gösteren 'Simulium SPP' türü sinekten en fazla etkilenen yerlerden biri Avanos ilçesi olmuştu. 2006 yılından itibaren düzenli şekilde takip edilen 'Simulium SPP' türü sineğe karşı en etkili yöntemin henüz larva döneminde bakteri bazlı ilaç ve kapsüllerle ilaçlama olduğu tespit edilmişti. Bunun üzerine Nevşehir’in Avanos ilçe Belediyesi tarafından, Kızılırmak nehri içerisinde döngüsel yaşam süreçleri içerisinde larva ve pupa dönemlerini geçirdikten sonra erişkinliğe erişen ve sonrasında mücadelesi yapılamayan Simulium Spp. (Üvez) sineği için erken ilaçlama çalışmaları yapılıyor.

Bugün de Belediye Veteriner Hekimi Ahmet Demircioğlu tarafından düzenli olarak ırmak içerisindeki popülasyonları takip edilen zararlıya karşı en etkin mücadele yöntemi olan erken önlem tedbirleri kapsamında bakteri ilaçlaması yapıldı. Doğu çevre yolu köprüsü ile Gülşehir ilçe çevre yolu köpürüşü arasında 3 farklı noktada yapılan çalışmada 60 kilo civarında ekolojik sisteme ve diğer canlılara hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmayan bakteri bazlı ilaç ve kapsüllerle ilaçlama yapıldı.

CİHAN

Avanos’ta sineklerle mücadele ediliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×