ATO Yönetim Kurul Üyesi M. Emin Yumuşak: Eğitimde yeni bir reforma ihtiyaç var

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve 44. Grup Eğitim Sektörü temsilcilerinden M. Emin Yumuşak, Milli Eğitim politikasının dönemsel olarak değişmesine rağmen hala dört başı mamur bir noktaya gelemediğini söyledi. Son yıllarda yapılan...

ATO Yönetim Kurul Üyesi M. Emin Yumuşak: Eğitimde yeni bir reforma ihtiyaç var
29 Mayıs 2014 Perşembe 14:23

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve 44. Grup Eğitim Sektörü temsilcilerinden M. Emin Yumuşak, Milli Eğitim politikasının dönemsel olarak değişmesine rağmen hala dört başı mamur bir noktaya gelemediğini söyledi. Son yıllarda yapılan değişimlerin tartışıldığını belirten Yumuşak, “Bu kanayan yaraya çözüm bulmak ve ciddi bir reform yapmak gerekmektedir.” dedi.

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe'ye de konuyu ileten ve oda meclisi başkanlığına rapor sunan Muzaffer Emin Yumuşak, milli eğitimdeki sorunların devam ettiğini savundu. 4+4+4’e geçme ve dershanelerin dönüşümü gibi son yıllarda yapılan değişimlerin bugün bile eğitim politikamız çerçevesinde tartışıldığını ifade eden M. Emin Yumuşak, “Bu tartışmalar daha uzun bir süre devam edecek gibi gözükmektedir. Bu kanayan yaraya çözüm bulmanın tek yolu ciddi bir reform yapmak olacaktır.” diye konuştu.

Yeni eğitim politikasını bilimsel temeller üzerine oturmuş, tarihsel geçmişimize uygun ve insani değerleri yüksek modern hale getirilmesi gerektiğini kaydeden Yumuşak, Adana’daki okuma yazma oranının düşük kalmasından da yakındı. Okuma yazma bilenlerin oranına bakıldığında Türkiye ortalaması yüzde 95.78 iken Adana’nın yüzde 95.30 ile 39’uncu sırada olduğunu kaydeden Yumuşak, “Komşumuz Mersin ise 13’üncü sırada yer almaktadır.” dedi.

İlçeler bazında incelendiğinde ise Çukurova, Sarıçam ve İmamoğlu ilçelerinin Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldığını ifade eden Yumuşak, diğer ilçelerin ortalamanın altında kaldığını söyledi. Yumuşak, okuma yazma oranının en düşük olduğu üç ilçenin ise Tufanbeyli, Karaisalı ve Aladağ ilçeleri olduğunu sözlerine ekledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×