ATO Başkan Yardımcısı Bayrak: Adana turizmini sağlık sektörü taçlandıracak

Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Halis Bayrak, turizmden bugüne kadar umduğunu bulamayan Adana’nın sağlık turizmini geliştirerek bu konuda söz sahibi olabileceğini belirtti. Bunun için de uluslararası havaalanına ihtiyaç olduğunu...

ATO Başkan Yardımcısı Bayrak: Adana turizmini sağlık sektörü taçlandıracak
22 Temmuz 2014 Salı 15:53

Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Halis Bayrak, turizmden bugüne kadar umduğunu bulamayan Adana’nın sağlık turizmini geliştirerek bu konuda söz sahibi olabileceğini belirtti. Bunun için de uluslararası havaalanına ihtiyaç olduğunu söyleyen Bayrak, kentin turizmine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ticaret Odası olarak Adana’yı Çukurova Bölgesi’nin merkezine koyduklarını belirten Halis Bayrak, Suriye, Irak, Libya’daki hastaların ağırlıklı olarak Adana’ya geldiklerini söyledi. En büyük hedeflerinin uluslararası havaalanının açılması olduğunu ifade eden Bayrak, “Bu havaalanı açıldıktan sonra Avrupa'dan hasta alırız. Türki devletlerinden alabiliriz. İngiltere’den de, Yunanistan’dan da, Rusya’dan da alabiliriz.” diye konuştu.

Adana ile Mersin arasına kurulması planlanan uluslararası havaalanı ile ilgili çalışmaların durağanlığına dikkati çeken Bayrak, bu konunun sadece Adana için değil, tüm bölge için büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

Yurt dışındaki sağlık işlemleri randevuları için uzun süre verildiğini kaydeden ATO Başkan Yardımcısı Halis Bayrak şöyle devam etti: “Yurt dışında bir ameliyat için 90-120 gün arası randevu veriyorlar. Bir MR çektirmek için 60-90 gün arası tarih veriyorlar. Oysa biz zaman açısından çok daha kısa sürede hem hastanın teşhisini, hem de tedavisini yapabiliyoruz. Üstelik bu işlemleri Avrupa’ya göre çok daha ekonomik yapıyoruz. Örneğin Avrupa’da doğum yaptırmak 10 – 15 bin dolar arası değişirken Türkiye’de pahalı diye adlandırdığımız bir hastanede 4-5 bin TL’ye doğum yaptırabilirsiniz. SGK ile çalışan yerlerde ise bu rakam 800 TL’ye kadar düşmektedir.”

Türkiye’nin sağlık sektöründe son dönemlerde en üst seviyelere geldiğinin ve her geçen gün daha da büyüdüğünün altını çizen Bayrak, sağlık turizmi ile ilgili görüşlerini açıklamaya şöyle devam etti: “Örneğin doğum konusunda Avrupa’daki hastalara 5 bin dolar rakam versek 3 bin dolar da yanında gelen eşine dostuna Mersin’i, Adana’yı, Şanlıurfa’yı gezdirsek 8 bin dolara hem doğumunu yaptırmış oluruz hem de hem de tatil yaptırmış oluruz.” CİHAN

ATO Başkan Yardımcısı Bayrak: Adana turizmini sağlık sektörü taçlandıracak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×