Atlas Görevde

Dev nakliye uçağı A400M'nin teslim törenine katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, savaşlardan kaçınmak gerektiğini, ancak barışta da caydırıcılığı sağlamak için her şarta hazırlıklı olmanın zaruri olduğunu söyledi

Atlas Görevde
13 Mayıs 2014 Salı 10:37

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Savaşlardan kaçınmak en büyük arzumuzdur ama barışı sağlayabilmek için de, barış ve huzur içerisinde yaşayabilmek için de eğer şart olursa ona hazır olduğumuzu da gösterebilmek mecburiyetindeyiz.' dedi.Türkiye'nin de üretim ortağı olduğu 'Atlas' isimli A400M stratejik ulaştırma uçağının Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim töreni 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında yapıldı.
 
ARABADAN ÖNCE UÇAK ÜRETEN ÜLKEYİZ
 
Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin arabadan önce uçak yapan bir ülke olduğunu ancak zaman içinde buna ara verdiğini belirterek, bugün Türkiye'nin dünyanın en gelişmiş uçaklarının üretiminde paydaş ülke haline geldiğini söyledi. Soğuk Savaş sonrası ortaya çıkan yeni güvenlik risk ve tehditlerinin kuvvet yapılarının gözden geçirilmesini zaruri kıldığına işaret eden Gül, birçok ülke gibi TSK'nın da savunma reformu yaptığını belirtti. Çok fazla ülkenin bu tür uçaklara sahip olmadığını, Fransa'nın ardından A400M'i envanterine geçiren ikinci ülkenin Türkiye olduğunu kaydeden Gül, bu uçakları üreten konsorsiyumda Türk savunma sanayi şirketlerinin bulunmasının da gurur kaynağı olduğunu söyledi.
 
HAVADA 100 YIL TECRÜBE
 
Gül, 'Dünyada çok az ülkenin hava kuvvetlerinin tarihi 100 yıldır. Bunlardan biri de Türkiye'dir' diyerek sözlerini tamamladı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ise 'Bölgesinde caydırıcılığa sahip bir Türkiye, barışın ve istikrarın da garantisi olacaktır' dedi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk de, 'Silahlı kuvvetlerimizin, devletimizin ve gerektiğinde dost ve müttefik ülkelerin ihtiyacını karşılamak üzere daha fazla personeli, malzemeyi ve ekipmanı daha uzak mesafelere daha hızlı taşıyabileceğiz' dedi.
 
Tank taşıyabiliyor
 
45 metre uzunluğundaki uçak, 43 metre kanat açıklığına ve 15 metre yüksekliğe sahip. 340 metreküp kargo hacmi olan A400M'in 37 ton malzeme taşıma kapasitesi bulunuyor. Uçak, 37 ton yükle 3 bin kilometre mesafeye, 10 ton yükle 9 bin kilometre mesafeye kadar uçabiliyor.
 
50 ton yakıt alabilen uçak, havada yakıt ikmali yapılmasıyla birlikte sınırsız menzile uçabiliyor. Cougar ve Skorsky tipi helikopterler, zırhlı araçlar, 32 tonu geçmeyen hafif tanklar bu uçakla taşınabiliyor. Altay tankı, 6 landrover cip, 2 orta boy kargo kamyonu, 3 ZPT ve 2 Atak helikopteri, üzerinde araç, cihaz, malzeme yüklü halde tırlar ve gemi konteynerleri bu uçakla yüksek hızda görev yerlerine ulaştırılabiliyor.
 
PİLOTSUZ İNİŞ İMKANI
 
Uçaktaki her şey otomatik. Kendi kendine uçabilen, inebilen A400M, yine kendi frenlemesini yapıp durabiliyor. Üstün koruma özelliğine sahip uçak, radar veya ısı güdümlü füzelere karşı ısı ve metal parçacıkları yayarak, kendini koruyabiliyor.
 
A400M'in seyir yüksekliği 13 bin metrede, maksimum hızı saatte 800 kilometre. 4 motorlu olan A400M nakliye uçağı, toprak pistlere de inip kalkabiliyor. Her biri 11 bin beygir gücünde 4 adet turboprop motor, uçağa jet performansı sağlıyor. İstanbul'dan kalkıp yakıt ikmali yapmaksızın ABD kıtasına gidebilen uçağın kabini 17 metre uzunluğunda. Uçak, gerektiğinde 66 sedye ve 25 sağlık personeli ile kısa sürede 'uçan hastane' haline de getirilebiliyor.
 
Türk mühendisler projede görevli
 
Türkiye'nin ilk stratejik ulaştırma uçağı A400M, Türk mühendislerinin tasarım ve imalatına katıldığı ilk uluslararası uçak projesi. Uçak, Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'nda görev yapacak. Hava Kuvvetleri, 2013'te bir, 2014'te bir, 2015'ten 2018'e kadar da her yıl iki uçak teslim alacak. 2018'de son uçak yani 10'uncu A400M teslim edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ) aktif yer aldığı projede, 500 Türk mühendis görev yaptı. İmalatta 1,5 milyar avroluk üretim gerçekleştirecek olan TUSAŞ, satılacak uçaklardan pay alacak.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×