Atilla Sertel: Hak, hukuk, adalet temelden sarsılmıştır

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, “Bugün Türkiye’de yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki adalete olan güven en temelden sarsıntıya uğramıştır.

Atilla Sertel: Hak, hukuk, adalet temelden sarsılmıştır
19 Ocak 2014 Pazar 12:33

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, “Bugün Türkiye’de yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki adalete olan güven en temelden sarsıntıya uğramıştır. Hak, hukuk, adalet sallanmaktadır.” dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülüşünün 7. yılı nedeniyle bir anma mesajı yayımlayan Atilla Sertel, “Katledilen meslektaşımız Hrant Dink’i saygı ve özlemle anıyoruz. Bugün gelinen noktada davanın tanıkları, sanıkları, savcıları en önemlisi de verilen kararlar yeniden sorgulanmaktadır. Hrant Dink cinayetini aydınlatmak bir yana bu konuda kitap yazanlar bile tutuklanmıştır. Dava için yeni tanıkları dinleme ve yeni bir operasyon hazırlığında olan savcı, son günlerin moda deyimiyle ‘manidar’ bir şekilde başka bir göreve atanmıştır. Bu ülkede çok sayıda meslektaşımız karanlık cinayetlere kurban gitti. Bu cinayetlerin hemen hiçbiri tam anlamıyla aydınlatılamadı.” diye ifade etti.

HÜKÜMETE AYRIMCILIĞA, ÖTEKİLEŞTİRMEYE KARŞI DURMA ÇAĞRISI

Sertel, Türkiye’de çok sayıda gazetecinin sahte ve düzmece delillerle zindanlara atıldığını, çürütülmeye çalışıldığını belirterek, şöyle devam etti: "Bugün ülkemizde yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki adalete olan güven en temelden sarsıntıya uğramıştır. Hak, hukuk, adalet sallanmaktadır. Böylesine bir yapıda geçmişten günümüze verilen bütün cezalar şaibeli hale gelmiş ve bütün bunlar tarihe kara bir leke olarak geçmiştir.

‘Nefret Suçları ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü’ olarak ilan edilen bugün de başta hükümet edenler olmak üzere toplumun tüm kesimlerini, ayrımcılığa, ayrıştırmaya, ötekileştirmeye karşı durmaya, birlik beraberliğe katkı koymaya davet ediyoruz. Ayrımcılığın, nefretin, şiddetin olmadığı, yazdıkları nedeniyle hiçbir gazetecinin, düşünce insanının cezalandırılmadığı özgür ve adil bir ülkede yaşamak istediğimizi bir kez daha vurguluyoruz."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×