Atalay Demirci: Kaderimi seviyorum, yazandan ötürü

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ)'nde yılın ilk sanat etkinliği, ünlü komedyen Atalay Demirci söyleşisi oldu.

Atalay Demirci: Kaderimi seviyorum, yazandan ötürü
25 Ocak 2014 Cumartesi 14:58

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ)'nde yılın ilk sanat etkinliği, ünlü komedyen Atalay Demirci söyleşisi oldu. Sosyal ve Beşeri Fakültesi'nin himayesinde düzenlenen ve yoğun ilgi gösterilen söyleşide Demirci, "Ben kaderimi seviyorum, yazandan ötürü. Allah, hiçbir emeği zayi etmiyor." dedi. Söyleşiyi İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Gökçe, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Okur, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Soyöz, Genel Sekreter Yardımcısı ve SKS Daire Başkan Vekili Nihat Sabuncular, akademik ve idari personelle çok sayıda öğrenci takip etti.

Öğrencilerden gelen soruları içtenlikle cevaplayan Demirci, 3 bini aşan yurtiçi ve yurtdışı gösterinin ardından bir yetenek yarışmasında birincilik kazanmasıyla gelen şöhreti, kendine has mizahi üslubuyla anlattı. Özellikle yarışmadan sonra yapılan benzetmeleri, kıyasları yanlış bulduğunu vurgulayarak, “Yarışmadan sonra çeşitli kıyaslar yapılmaya çalışıldı, yarış içine sokulmaya çalışıldı. Ben buna çok kızıyorum. Zaten bu işi yapan çok az insan var. Bırakın bu insanlar kol kola versin, bu ülkeyi güldürsün. Onları karşı karşıya getirme çabası, düşman insanlar gibi bir hava oluşturma çabası beni çok rahatsız ediyor. Şu anda Türkiye’deki tüm komedyenlerin, bulundukları yeri hakettiklerini düşünüyorum. Hepsinin lezzeti farklı.” dedi.

Atalay Demirci, bu alanda daha çok isim çıkmasının anahtarının üniversiteler olduğunu söyleyerek, “Yaptığım iş, zor bir iş. Başarılı olabilmeniz için birçok parametre var. Amerika’daki gibi çok fazla ismin olmasını çok isterim. Medya bakımından biraz kartel durumu söz konusu. Ben mesela yetenek yarışmasına çıkmasaydım, orada bir başarı elde etmeseydim şu an bu kadar popüler değildim. Bunun reçetesinin üniversiteler olduğunu düşünüyorum. Üniversitelerdeki tiyatro topluluklarından arkadaşlarımıza birilerinin destek olması, yüreklendirmesi, arkasında durması gerekiyor. Bu iş üniversitelerde başlayıp dalga dalga büyürse o zaman bu algı kırılır.” şeklinde konuştu.

Gösterilerinde kırmızı çizgisi olduğunu, kesinlikle küfürlü espriler yapmadığını belirten Demirci, seyircilerini incitmeden, utandırmadan yüzlerinde tebessüm oluşturmayı tercih ettiğini söyledi: “İnsanların rahatsız olacağı, kalbinin kırılabileceği espriler yapmıyorum. Hiç kimse yaptığım espriden dolayı utansın istemiyorum, gerilsin istemiyorum. Hiç kimse başını öne eğsin istemiyorum. O yüzden hiç küfürlü espriler, cinsel içerikli espriler yapmıyorum. Bunlar olmadan da mizahın yapılabileceğini göstermek istiyorum. Bu süreçte de bunu insanlar gördü diye düşünüyorum. Asıl bana acıklı gelen şey ise insanların şu cümleyi kuruyor olmaları: ‘Allah Allah, küfür olmadan da bu iş olabiliyormuş.’ Bu noktaya geldiysek, toplum olarak biraz düşünmemiz lazım. Mizah o kadar büyük yelpaze ki küfre sarılmadan da insanları güldürebilirsiniz. Bu bir tercih meselesi. 300 kişinin önünde küfür ederseniz iş başkalaşıyor. Sizi izlemeye gelen, size sempati duyan, örnek alan gençler var. Sevdikleri adam böyle konuşunca iş legalleşiyor.”

Yaşadığı zorlu hayat mücadelesinden, kanseri yenme sürecinden güç aldığını, hayatının hiçbir döneminde yılgınlık duymadığını anlatan Atalay Demirci, “Ben kaderimi seviyorum, yazandan ötürü. Allah, hiçbir emeği zayi etmiyor. Sadece sabır kapısında şeklinizi bozmamanız gerekiyor. Başıma gelen hiçbir hadisede yıkılmadım, moralimi bozmadım. Çok küçük yaşta etrafımda güzel insanların olması, bende bir güç oluşturdu. Mizah her zaman benim gücüm oldu.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×