Askeri PKK'ya teslim eden sanığa müebbet

Lice'de yol keserek uzman çavuşu kaçırarak PKK'ya teslim eden sanığa ağırlaştırılmış müebbet ve 31 yıl hapis cezası verildi

Askeri PKK'ya teslim eden sanığa müebbet
09 Şubat 2016 Salı 11:42

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 2013 yılında Uzman Çavuş Yetkin B.'yi kaçırıp terör örgütü PKK'ya teslim ettiği iddiasıyla tutuklu yargılanan 25 yaşındaki İzzet T., ağırlaştırılmış ömür boyu ve 31 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lice İlçesi Kayacık Köyü'nde, Kalekol protestosu sırasında Medeni Yıldırım'ın vurularak öldürülmesinin ardından, bir grup gösterici Diyarbakır- Bingöl karayolunu trafiğe kapatarak, sivil araçla Erzurum'a giden Uzman Çavuş Yetkin B.'yi kaçırdı. PKK'lılara teslim edilen B., 4 gün sonra serbest bırakılırken, savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. Fotoğraf teşhisi yaptırılan B., İzzet T. ve Selim A.'nın kaçırma olayına katıldığını söyledi. Bunun üzerine İzzet T., başka bir olay için ifade vermeye gittiği savcılıkta, Selim A. ise operasyonla yakalanarak tutuklandı.

"ELLERİMİ KELEPÇELEYİP AYAĞIMDAN ZİNCİLERDİLER, DARP ETTİLER"

Savcıya ifade veren Uzman Çavuş Yetkin B., Teslim edildiği PKK'lı teröristlerin kendisini bir çalılığa götürdüklerini belirterek şunları anlattı:

"'Reber' kod Mehmet Şah Yıldeniz yanımıza geldi. Görevimle ilgili soru sorup, beni darp etti. Beni ağaçlık alanda yürütüp bir yere getirdiler. Gruba her katılan örgüt mensubu beni darp etti. Beni kaya içine oyulmuş bir sığınağa indirdiler. Ellerimi kelepçeleyip, ayağımdan zincirlediler.

"PKK'YA KATILMAMI İSTEDİLER, LİNÇLE TEHDİT ETTİLER"

Reber kod adlı sorumlu tarafından sorgulandım. Sorgu sonunda PKK'ya katılmamı istedi. Söylediklerini yapmazsam beni halkın eline verip linç ettireceklerini söyledi. Darp edildiğimi ve aşağılandığımı, bizim bir örgüt mensubunu yakalamamız halinde kötü muamele yapmadığımızı söyledim.

GÖZLERİ YAŞARAN PKK'LI

Sorgu bitince gelen bir kişi ile sohbet ettik. Aile konusu açılınca gözleri yaşardı. Bunun üzerine hemen gözlerimi bağladı. Akşam beni çadıra koyup ellerime kelepçe, ayağıma zincir vurdular. İstihbaratın köylerdeki bağlantılarını, köylere nasıl gidildiğini, karakollarda kaç asker olduğunu ve aile bilgilerimi sordular. Aile bilgilerimin ellerinde olduğunu anladım. Söylediklerimin tatmin etmediğini, ısrar edersem işkence ile konuşturacaklarını söylediler."

"PKK'LININ SİLAHINI ALDIM"

PKK'nın elinden kaçma girişiminde bulunduğunu ancak, başarılı olamadığını belirten Uzman Çavuş B. şöyle devam etti:

"Nöbetçi örgüt mensubu silahını kayaya dayamış, tütün sarıyordu. Uzaklaşınca ani bir hareketle silahı aldım. Emniyeti açıp sırt üstü döndüm. Silahı örgüt mensubuna çevirdim ve ateş etmek istedim. Kelepçe olduğu için hareket edemedim. Silah ateş almadı. Bu sırada arkadan biri kafama dipçik ile vurdu ve silahı elimden aldı. Üzerime ayağı ile bastığında Reber olduğunu gördüm. Ayaklarımı zincirleyip gözlerimi bağladılar. Başımdan ve vücudumdan kan geliyordu. Pansuman yapıp kayalığın içine götürdüler. Son gün sığınaktan çıkarıp gözlerimi bağladılar. Üzerimdeki kanlı elbiseleri çıkarıp yeni elbise giydirdiler. Sonra yola indirip heyete teslim ettiler" dedi.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Hazırlanan iddianamede şüphelilerin 'Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma', 'Mala zarar verme', 'Terör örgütüne yarar sağlamak amacıyla yağma', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' ve 'Terör örgütü propagandası yapma' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 60'ar yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

TANIK UZMAN ÇAVUŞ: SANIKLAR OLAY YERİNDE YOKTU

İddianamenin kabulünün ardından iki sanığın yargılamasına 2014 yılında 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. İlk celsede ifadesi alınan tanık Uzman Çavuş Serkan A. olay günü iki araçla Erzurum'a doğru yola çıktıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Yol kesilmişti. Silah ve askeri kimliğimi koltuğun altına sakladım ve aracımdan indim. İnsanların arasına karışarak ne olduğunu anlamaya çalıştım. Bu sırada kargaşa yaşandı. Kendimi tarlaya attım. Uzun otların arasında yol açılana kadar saklandım. Sonra kalabalığa karışıp, aracımla karakola gidip durumu anlattım. Sanık İzzet T. olay yerinde yoktu. Selim A.'nın olup olmadığını bilmiyorum. Savcılıkta emin olmadığımı söyledim. İzzet T.'yi yüzü kapalı kişiler içinde bile benzettiğim kimse yok."

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİLER

Özel yetkili mahkemelerin kapatılması ile 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden yargılamada savunma yapan sanık İzzet T. olayla ilgisinin olmadığını öne sürdü. Selim A. ise olay tarihinde Bodrum'da olduğunu belirterek, askerlerin kaçırılması eylemine katılmadığını savundu. İftiraya uğradığını iddia eden A. şöyle dedi:

"Ben Bodrum'da inşaat işinde çalışıyorum.O tarihte çektiğim fotoğrafları gösterebilirim. Belgeler dahi suçsuz olduğumu gösteriyor. Benim olayla ilgim yok. Üniversite parası kazanmak için gittim. Üniversiteye gitmek istiyorum."

Sanık avukatı İmran Gökdere de, tanık Uzman Çavuş Serkan A.'nın ifadesini hatırlatarak, müvekkilinin olay yerinde olmadığını söyledi. Avukat Gökdere, "Dosyada tek delil teşhis tutanağıdır. Bunun da gerçekle ilgisi bulunmuyor" dedi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜRBOYU VE 31 YIL

Kararını açıklayan mahkeme sanık İzzet T.'yi 'Devletin birliği ve ülke bütünlüğüne bozma', 'Kasten yaralama', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'Yağma', 'Terör örgütü propagandası' ve 'Mala zarar verme' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 31 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme sanık Selim A.'nın askerin kaçırılmasına ilişkin suçlardan beraatine hükmetti. A.'ya izinsiz gösteriye katılma', 'Görevi yaptırmamak için direnme', 'Tehdit', 'Kamu görevlisine hakaret', 'Trafik güvenliğini tehlikeye sokma' ve 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından 8 yıl 8 ay hapis cezası verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×