Askeri hastanelerin sadece adı 'sivil' olacak

Askeri hastanelerde görev yapan doktorların yine asker olacağı, sadece hastanelerin yönetim şeklinin sivil olacağı belirtildi

Askeri hastanelerin sadece adı 'sivil' olacak
02 Ekim 2016 Pazar 10:43

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar ve 2. Başkan Orgeneral Ümit Dündar'ın bir araya gelerek GATA’nın kapatılmasıyla askeri hekimlikte ortaya çıkan sorunları giderecek kararlar aldığı belirtildi. Işık, alınan kararla ilgili olarak "Milli Savunma Bakanlığı (MSB) olarak ihtiyaç doğrultusunda her yıl 200 - 250 öğrenciyi fakülte yüksek okul (FYO) kapsamında sivil tıp fakültelerinde okutacağız, hastanelerinin bağlandığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi de askeri tabip yetiştirmek için özel kontenjan açacak" dedi. Öte yandan alınan kararlara göre, cephede, gemide, hava üssünde eskiden olduğu gibi askeri hekim ve hemşireler görev alacak.

Hürriyet’ten Deniz Zeyrek'e konuşan Milli Savunma Bakanı Işık'ın, alınan kararlarla ilgili açıklamaları şöyle: “Askerin ihtiyaçları doğrultusunda kararlar aldık. Artık boşluk olmaz. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) olarak ihtiyaç doğrultusunda her yıl 200 - 250 öğrenciyi fakülte yüksek okul (FYO) kapsamında sivil tıp fakültelerinde okutacağız. GATA hastanelerinin bağlandığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi de askeri tabip yetiştirmek için özel kontenjan açacak. Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin (SBÜ) başında emekli bir askeri hekim olan Cevdet Erdöl var. O konuları biliyor. Askeri psikiyatri, ortopedi ve cerrahi gibi alanlardaki eğitimi de SBÜ verecek. Askeri tabip adaylarını öğrencisi statüsünde MSB olarak biz okutacağız, ama eğitimi sivil üniversitelerde alacaklar. Askeri mühendisleri FYO bünyesinde ODTÜ, İTÜ gibi üniversitelerde okuttuğumuz gibi belirlenecek kontenjan doğrultusunda Hacettepe Tıp Fakültesi’nde askeri tabip öğrenciler olacak. Ankara ve İstanbul gibi kentlerde sadece FYO öğrencileri için askeri yurtlar olacak. FYO öğrencileri sabah sivil eğitim alacak ancak okuldan çıktıktan sonra askeri öğrencilerin koşullarında olacak.

RÜTBELİ ASKERİ DOKTORLAR

"Askeri hekimler, hemşireler konusunda da eski mekanizmalar devam edecek. Askeri gemilerde, cephedeki sahra hastanelerinde, hava üslerinde askeri tabipler görev alacak. Rütbeler ve üniforma konusunda farklı görüşler var. Rütbeler eski sistemde olduğu gibi devam edecek. Ancak üniforma konusunda hem giymek isteyenler, hem ‘hekimlik hizmetinde üniformaya gerek yok’ diyenler var.

ASKERİ İRTİBAT NOKTALARI

"Ankara, İstanbul başta olmak üzere hastanelerde yöneticinin yardımcısı olarak bir askeri personel görevlendirilecek. Askeri irtibat noktası da oluşturulacak. Askeri hastalar, hastanelere geldiklerinde o irtibat noktasına başvuracak. Askeri hastaların yaşayacağı sorunlarla o asker yönetici ilgilenecek. Terörle mücadele bölgelerinde Genelkurmay isterse sadece askere hizmet veren hastaneler açılacak. Ancak onun dışındaki bütün hastanelerden siviller de yararlanacak. Zaten sadece asker hasta kabul edildiğinde doluluk oranı yüzde 10-20’lerdeydi. Özetle söylemek gerekirse askeri tababet devam edecek. Genelkurmay ya da Milli Savunma Bakanlığı’nın yetiştirdiği askeri tabipleri Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve sivil üniversiteler yetiştirecek ve eskiden Genelkurmay’ın ya da MSB’nin verdiği sağlık hizmetini, hatta daha iyisini artıkSağlık Bakanlığı verecek, biz hizmet alacağız.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Kadiromani - 9 ay önce
Hepsi yalan. Askeri de personelinide düşünen yok. Herşey fetö.nün istediği gibi yozlaştırılmaya devam ediyor.
Avatar
askeri personel - 3 ay önce
yalan söylüyolar. azına sıçtılar hastanenin. firavunlar milleti kandırıyor. iki ayet okuyup milleti uyutuyorlar. kul hakkı yiyen namert bunlar