Askerî belge davasında sanık avukatları tahliye istedi

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, 38'i muvazzaf ve 59'u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askerî bilgi ve belge temin etme davasının dördüncü gününde sanık avukatları, tahliye taleplerinde bulundu.

Askerî belge davasında sanık avukatları tahliye istedi
16 Ocak 2014 Perşembe 14:38

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, 38'i muvazzaf ve 59'u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askerî bilgi ve belge temin etme davasının dördüncü gününde sanık avukatları, tahliye taleplerinde bulundu. Geçen pazartesi gününden beri devam eden duruşmada suç örgütü elebaşı olduğu iddia edilen işadamı Bilgin Özkaynak'ın da aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıklar, tutuksuz sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

Duruşmanın bugünkü celsesinde sanık avukatları, müvekkilleriyle ilgili tahliye taleplerini iletti. Av. Tuğba Balkan, örgütün varlığından söz edilebilmesi için en ufak bir delil olmadığını, davada bulunan delillerin de düzmece olduğunu söyleyerek, müvekkilinin tahliyesini talep etti. Sanık Namık Altıparmak’ın avukatı Mehmet Hacıahmetoğlu da müvekkilinin iddianamede belirtilen dönemde Başbakanlık Askerî Danışmanlığı görevinde bulunduğunu belirtti. İddianamede bahsedilen belgelerin, müvekkilinin çalıştığı yerde müşterek kullanılan bilgisayardan alındığını düşündüklerini kaydeden Av. Hacıahmetoğlu, "Genelkurmay ve Başbakanlık’tan bu konuda bilgi istedik. Genelkurmay’dan geldi ancak Başbakanlık İletişim Daire Başkanlığı'ndan altı aydır yanıt gelmedi. Talep ettiğimiz bilgilerin mahkeme eliyle gönderilmesi çok önemlidir." dedi. Av. Uğur Koçak ise sanıkların yaklaşık 20 aydır tutuklu olduğunu hatırlatarak, uzun tutuklulukla dosyanın devam edemeyeceğini savundu: "Rica ediyorum, daha önce tutukluluk yönünde oy kullanan mahkeme heyetinin iki üyesine sesleniyorum.” Av. Hakkı Çelik de müvekkilinin tahliyesini talep etti. Av.Atilla Ertekin, davanın hukuka açık ve net aykırılıklarla başladığını öne sürdü. Belgelerle ilgili Genelkurmay ya da TÜBİTAK'tan gelecek cevapların kendilerini hiç ilgilendirmediğini, sanıkların bu belgeleri elde etmediğini, tahliye talep etmediğini, resen tahliye beklediğini söyledi: “Yarın hesap ve sap dönerse diye iki tane tutanak tutuluyor. Ben kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuyorum, savcılık bunu reddediyor. Bakın, davada 59 tutuklu sanık var ama duruşmaya çok az sayıda tutuklu geliyor, çünkü insanlar umutlarını artık kaybetti. Bundan sonraki duruşmalara hiçbir avukat da gelmeyecek.” Av. Serhat Soylu da, "Biz Bilal Erdoğan'ın yararlandığı kanunlardan değil, daha önceki yargılamalardaki sanıkların yararlandığı adli kontrol hükümlerinden yararlanmak istiyoruz." diyerek, müvekkili hakkında tahliye istedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×