Arkeolog Halet Çambel son yolculuğuna uğurlandı

Arkeoloji alanının en önemli isimlerinden, İstanbul Üniversitesi (İÜ) emekli öğretim üyesi Prof.

Arkeolog Halet Çambel son yolculuğuna uğurlandı
15 Ocak 2014 Çarşamba 17:53

Arkeoloji alanının en önemli isimlerinden, İstanbul Üniversitesi (İÜ) emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Halet Çambel, Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde toprağa verildi.

Türkiye'de ilk hava müzesini kuran, Hititlere ait hiyeroglif yazıları çözen ve ülkeyi olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın sporcu olan Çambel için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi. Saygı duruşunun ardından Çambel'in özgeçmişinin okunduğu törende konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, "Halet Hoca doğaldı, Halet Hoca samimiydi, Halet Hoca cesurdu, Halet Hoca adam gibi kadındı. Hepimiz için simge olmuş, efsane olmuş, bana her zaman önder olmuş bir bilim insanıdır. Bizlere düşen, onun savunduğu değerlere sahip çıkmak, onun savunduğu değerleri bizden sonraki nesillere taşımak, bu ülkede yaptığı hizmetleri sürekli anmak, genç nesillerin bu katkıların farkında olmasını sağlamak, yani onu bütün gelecek nesillerde sevgi, saygı ve minnetle anmaya devam etmektir." dedi.

Daha sonra merkezin bahçesine çıkarılan Çambel'in cenazesi, dualarla Akyaka beldesine gönderildi. Burada ilk olarak evine götürüldü. Ardından Akyaka Belediye Camisi'nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra toprağa verildi. 1946 yılında Osmaniye'nin Kadirli ilçesi sınırlarındaki Karatepe Höyüğü kazısıyla adından söz ettiren Halet Çambel'in cenaze törenine Muğla Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Kayı, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Kaan Erge, MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, Rektör Barbarosoğlu, akademisyenler, öğrenciler ve yakınları katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de çelenk gönderdi. CİHAN

Arkeolog Halet Çambel son yolculuğuna uğurlandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×