Arınç: HDP'nin Yüzde 11-12 Alması İhtimal

Bülent Arınç, 'HDP'nin yüzde 11-12 alması ihtimaldir. Bu da AK Partili milletvekili sayısını düşürür' dedi. Arınç, 2 ay önce HDP'nin oy oranı yüzde 6-7 demişti.

Arınç: HDP'nin Yüzde 11-12 Alması İhtimal
27 Mart 2015 Cuma 12:19

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le ilgili yaptığı çıkışla günlerdir gündemden düşmeyen Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HDP hakkında mühim bir belirleme yaptı. HDP'nin baraj tyükselişmalarına gelen Arınç, 7 Haziran umumi seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) yüzde 11-12 oranında oy almasının ihtimal olduğunu söyledi.

'HDP'NİN YÜZDE 11-12 ALMASI İHTİMALDİR'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bab-ı Ali toplantısında gazetecilerle sohbet etti. Arınç, 'Cumhurbaşkanı 400 mebus istiyor. Ağanın eli tutulmaz. Ama ben 399'a razıyım. Farklı tablolu bir parlamento olabilir. 'HDP'nin yüzde 11-12 alması ihtimaldir. Bu da AK Partili mebus sayısını düşürür. 330 iddiamızı sürdürür lakin 367'yi tutturamamaktan korkuyorum.' dedi.

İKİ AY ÖNCE YÜZDE 6-7 DEMİŞTİ

Geçtiğimiz Ocak ayında da bu konuyla ilgili değerlendirmelerde olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 9 oy aldığını hatırlatarak, bu oyların tümünün HDP'ye ilişkin olmadığını iddia etmiş, HDP'nin tabanının yüzde 6-7 bünyesinde olduğunu söylemişti.

Selahattin Demirtaş'ın yüzde 10 barajını aşacaklarına ilişkin iddialara Arınç o çağda ''Biz yüzde 10'luk barajı aşacağız, bu seçimlere parti şekilde gireceğiz' diyorlarsa, bunu takdir etmek lazım. Bu bir cesaret işidir. Bu bir iddia işidir. Bunu eleştirmek olasıdır değil. Benim HDP'ye söylediğim budur. Barajı aşamazsan, kendinde ara, millete kabahat bulma. 'Ortalık şöyle olur, böyle olur' diye de tehdit etme ve ona şunu hatırlattım. Siz yüzde 9 aldınız. Buna güvenerek, seçimlere girmek istiyorsunuz lakin unutmayın. Sizin aldığınız oyun bünyesinde en az 3 puan CHP'den gelen oy var. Senin tabanın 6-7 arasındadır. 6-7 bünyesinde bir tabanla seçimlere girmeye karar vermişsen, seni alkışlarım' demişti.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×