Apollon Tapınağı'nda tuz uçuşu renkli görüntülere sahne oluyor

Dünyaca ünlü Antalya Side'de fırtınalı havada ve deniz buharlaşmasına bağlı tuz uçuşu renkli görüntülere sahne oluyor. Türk turizminin dünyaya tanıtımında en önemli eserlerden biride Side Antik Kent'te bulunan 20 asırlık Apollon Tapınağı....

Apollon Tapınağı'nda tuz uçuşu renkli görüntülere sahne oluyor
14 Haziran 2014 Cumartesi 10:38

Dünyaca ünlü Antalya Side'de fırtınalı havada ve deniz buharlaşmasına bağlı tuz uçuşu renkli görüntülere sahne oluyor.

Türk turizminin dünyaya tanıtımında en önemli eserlerden biride Side Antik Kent'te bulunan 20 asırlık Apollon Tapınağı.

Side Limanı antik dönemde Pamfilya bölgesinin kilit deniz ticareti yerlerinde biri. Side'de 1965 yılında pansiyoculukla başlayan turizm 49 yıl içinde 200 bin yatak kapasitesine ulaşarak Türkiye'nin en büyük destinasyonlarından biri haline geldi. Side'de her yıl ortalama 4 milyon turist tatil yaparken 6 milyon turistte günü birlik ziyarette bulunuyor. Antalya'ya gelen turistlerin ülkelerine dönmeden ziyaret en önemli yerlerinden biri de Apollon Tapınağı.

Yerli ve yabancı turistler Apollon Tapınağı'na en fazla gün batımı ve dalgalı havalarda tuz uçuşunun tapınaklar bölgesinde oluşturduğu renkli görüntüleri ölümsüzleştirmek için hatıra fotoğrafı çektirmek için geliyor.

Turistler, Side Limanı'nda dalgalara tuz uçuşu hareketliliğini görmek ve görüntülemek saatlerce Apollon Tapınağı'nın yanında bekliyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Side Kazı Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Alanyalı, tarihi tapınağın sütunlarının en fazla nemli ve tuz uçuşundan etkilendiğini söyledi.

Denizden tuz uçuşunun tapınağın sütunlarına zarar verdiğini belirten Alanyalı, tuz uçuşunun engellenmesi nin gerektiğini söyledi.

Nemli hava ve tuz uçuşunun tarihi eserlere zarar verdiğini belirten Alanyalı, tapınağın güçlendirilmesi için bir restorasyonun şart olduğunu kaydetti. Alanyalı, "Apollon Tapınağı denize yakın bir nokrata olduğu için yoğun tuz uçuşuna maruz kalıyor. Tapınakta bundan zarar görüyor. " dedi.

Apollon Tapınağı'nı en fazla Çin, Güney Kore ve Japon ile Avrupalı, Rus ve İskandinav turistler ziyaret ediyor.

Geçen yıl tapınağı 115 Çinli, Japon ve Güney Koreli turistler ile 370 Alman, 210 bin Rus ve 73 bin İskandinav turistin ziyaret ettiği belirtiyor.

Alman fotoğrafçı Mark Zedler, Side'ye ilk 8 yıl önce Güneş Tutulması fotoğrafı çekmek için geldiğini söyledi. Zedler, Side'de gün batımı ve Apollon Tapınağı önünde tuz uçuşu fotoğrafı çekmenin keyifli olduğunu kaydetti.

Hollandalı fotoğrafçı Sabrine Gabriella, Side Apollon Tapınağı'nda tuz uçuşu ve güneş batımı fotoğrafı çekmenin keyifli olduğunu ifade etti. CİHAN

Apollon Tapınağı'nda tuz uçuşu renkli görüntülere sahne oluyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×