Anter davasına bakan mahkeme, JİTEM ve MİT arşivini istedi

Diyarbakır'da 1992 yılında öldürülen yazar Musa Anter cinayetiyle ilgili davaya bakan mahkeme bugün verdiği ana kararda, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 1991-1993 yıllarına ait istihbarat arşivlerini istedi.

Anter davasına bakan mahkeme, JİTEM ve MİT arşivini istedi
24 Ocak 2014 Cuma 17:28

Diyarbakır'da 1992 yılında öldürülen yazar Musa Anter cinayetiyle ilgili davaya bakan mahkeme bugün verdiği ana kararda, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 1991-1993 yıllarına ait istihbarat arşivlerini istedi. Mahkeme Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan da Musa Anter ile ilgili arşivlerinin gönderilmesi kararını aldı.

Diyarbakır 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmayla ilgili alınan ara kararlar açıklandı. Mahkeme Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın sosyal güvenlik kayıtlarının tamamının Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından istenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca Yeşil’in daha önce kullandığı belirtilen Hasan Tanrıkulu ismine ait tüm pasaport işlemlerini, silah ruhsatı verilip verilmediğini Emniyet Genel Müdürlüğü'nden istedi.

MİT, EMNİYET VE JANDARMA: YEŞİL BİZDE ÇALIŞMADI

Mahkeme Milli İstihbarat Teşkilatı(MİT)’na yazı yazarak Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın kendilerinde çalışıp çalışmadığının net olarak bildirilmesine da karar verdi. Kararda, “MİT’e yazı yazılarak Susurluk Raporu’nda ‘JİTEM Grup Komutan Vekilliğini’ son yazıda ise ‘ Bir jandarma yetkilisi’ ifadeleri ile bu yetkilinin kim olduğunun sorulmasına varsa bilgi ve belgelerin gönderilmesine karar verilmiştir” denildi. Mahkeme avukatların JİTEM arşivinin istenip incelenmesi talebini değerlendirdi. Bu talebe ilişkin ise şu karar alındı: “JİTEM arşivinin 1991-1993 yıllarına ilişkin bölümünün istenmesi talebi göz önüne alındığında Jandarma Genel Komutanlığına müzakere yazılarak Musa Anter’in öldürülmesine ilişkin İstihbarat Grup Komutanlığı dahil komutanlık arşivlerinde olan tüm bilgi ve belgelerin gönderilmesi, ayrıca MİT’e de yazılarak aynı konuda bilgi ve belgelerin arşivlerinde araştırma yapılmak suretiyle istenmesine karar verilmiştir” Bu arada mahkemeye jandarma, emniyet ve MİT’ten gönderilen ayrı yazılarda Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın birimlerinde çalıştığına dair bir bilgi ve belge olmadığı belirtildi. Avukatlar bu cevapların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

ESKİ JİTEMCİ AYGAN’IN İFADESİ SEGBİS ÜZERİNDEN ALINACAK

Mahkeme ayrıca İsveç’te yaşayan eski JİTEMCİ ve itirafçı sanık Aziz Turan( Abdulkadir Aygan)’ın ifadesinin SEGBİS üzerinden alınmasına karar verdi. Kararda şöyle denildi: "Sanık Turan’ın yaşadığı İsveç’te daha önce ifadesi alındığı anlaşıldığından SEGBİS üzerinden savunmasının alınabilmesi amacıyla mevcut tercüme evrakları göz önüne alındığında Adalet Bakanlığı Uluslar arası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne yazı yazılmak suretiyle sanığın 14.05.2014 tarihinde savunmasının alınmasına..."


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×