Antalya Gazeteciler Cemiyeti: Darbe günlerinde bile böyle sansür yaşanmamıştır

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Haşmet Öyken, gazetecilerin emniyet binalarına girişinin yasaklanmasının polis haberlerine sansür olduğunu söyledi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti: Darbe günlerinde bile böyle sansür yaşanmamıştır
22 Aralık 2013 Pazar 18:23

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Haşmet Öyken, gazetecilerin emniyet binalarına girişinin yasaklanmasının polis haberlerine sansür olduğunu söyledi. Öyken, gazeteciler ve gazetelerin darbe günlerinde bile böyle bir sansür yaşamadığını belirtti.

Emniyet Genel Müdürlüğü kararıyla bugünden itibaren basın mensuplarının Türkiye genelinde emniyet müdürlüğü hizmet binalarına girişlerinin yasaklanmasına tepki yağıyor. Konuyla ilgili Antalya Gazeteciler Cemiyeti adına açıklama yapan Genel Sekreter Haşmet Öyken, kararı anlamakta zorluk çektiklerini ifade etti.
    
        “Bunun adı sansürdür.” diyen Öyken, kararın halkın haber alma özgürlüğüne bir darbe olduğunun altını çizdi. Bunun uzun süredir yapılmaya çalışıldığını, malumun ortaya dökülmesi olduğunu belirten Öyken söz konusu yasakla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Milletin vekiline, bakanına konuşma yasağı getiren anlayış, şimdi de polisiye haberleri kontrol altına almaya çalışmaktadır. Bu polis kaynaklı üçüncü sayfa haberlerine, birinci sayfaya taşıdığımız manşetlerine yapılan bir sansürdür. Ülkede öylesine kirli ilişkiler yaşanırken, ülkeyi güllük gülistanlık göstermenin bir çabasıdır. Gazetelerin, gazetecilerin haber kaynaklarının kurutulması için bir çabadır. Son yıllarda artan hırsızlık, fuhuş, kara para aklama, çete haberlerine halkın ulaşmasına koyulan bir sansürdür. Bundan sonra gazeteler ne trafik kazası ne de aile içi şiddet, taciz, tecavüz hiçbir habere ulaşamayacaktır. Gazeteler ve gazeteciler darbe günlerinde böyle bir sansür yaşamamıştır.” Öyken, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×