Anne ve babası Berkin için fidan dikti

'Her Yere Berkin Elvan Fidanlığı Projesi' kapsamında Berkin Elvan’ın anne ocağı olan Tunceli’nin Ovacık ilçesinde fidan dikimi gerçekleştirildi.

Anne ve babası Berkin için fidan dikti
21 Nisan 2014 Pazartesi 19:03

'Her Yere Berkin Elvan Fidanlığı Projesi' kapsamında Berkin Elvan’ın anne ocağı olan Tunceli’nin Ovacık ilçesinde fidan dikimi gerçekleştirildi. Fidan dikim etkinliğine Berkin’in annesi Gülsüm ile babası Sami Elvan da katıldı. 19-21 Nisan arasında Berkin Elvan anısına düzenlenen etkinlik kapsamında merkez ve beş ilçede bin ceviz fidanı dikildi.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) başta olmak üzere sanatçılar, yurt içi ve yurt dışından birçok sivil toplum örgütü ve Tunceli’deki belediyelerin desteğiyle 'Her Yere Berkin Elvan Fidanlığı' etkinliği kapsamında Berkin Elvan’ın anne ocağı olan Ovacık ilçesinin Çöğürlü köyünde fidan dikimi gerçekleştirildi. Sanatçılar, Ovacık Belediye Başkanı TKP’li Mehmet Fatih Maçoğlu, vatandaşlar, anne Gülsüm ile baba Sami Elvan’ın da katıldığı fidan dikiminde sık sık 'Berkin Elvan ölümsüzdür', 'Gezi şehitleri ölümsüzdür' sloganları atıldı.

Berkin Elvan’ın dayısı tarafından köyde tahsis edilen 10 dönümlük araziye fidanlar dikilerek, 'Berkin Elvan ve Gezi Şehitleri Fidanlığı' oluşturuldu. Berkin’in anısına fidan diken anne ve babası duygulu anlar yaşadı. Fidan dikiminin ardından konuşan anne Gülsüm Elvan, diktikleri fidanın yeşereceğini, boy vereceğini söyledi. Diktiği fidana dokunarak “Berkin” diyen anne Gülsüm Elvan, Başbakan Erdoğan’ı kastederek, “14 yaşındaki çocuğu terörist yaptı. Benim oğlum cellat değildi.” dedi.

Baba Sami Elvan ise Gezi sürecinin 3 ağaçla başladığını ve 8 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Bunların en küçüğü Berkin’di. Berkin en son öldü. Bundan sonra bir tane Berkinimizi, diğerlerini kaybetmeyeceğiz. Hepsi burada yaşayacak. Biz Berkin’i bu şekilde yetiştirdik, ellerimiz topraklı şekilde ama onu aldılar elimizden. İnanıyorum ki bundan sonra bir tane Berkin vakası olmasın. Çocuklarımız büyüsün. İleride belki Berkin ve onun gibi çocuklar bu ülkeyi idare edecekti ama olmadı. Milyonlarca Berkin var. Onlara güveniyorum. İnşallah Berkin’imizi yaşatacaklar. Bugün bunun için buradayız.”

Açıklamaların ardından sanatçılar Hilmi Yarayıcı, Ahmet Aslan, Erdoğan Emir, Metin Kahraman, Emre İnanan, Gülay Arslan, Abdullah Demirbilek, Tuncer Duman ve Ayşe Tütüncü Berkin Elvan için 'Memik Oğlan' eserini seslendirdi. Berkin Elvan için Munzur Gözelerinde lokma, ilçe merkezinde ise kırk yemeği verildi. İlçede akşam da Berkin’in anne ve babasının da katılacağı birlik cemi tutulacak. CİHAN

Anne ve babası Berkin için fidan dikti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×