'Anne ve babaların çocuk üzerinde ortak etkileri olmalı'

Prof. Dr. Sefa Saygılı, "Günümüzde babalar çocuklarından uzak kalıyor. Geleneksel ailelerin kaybolması ile baba evden çekilmiş durumda.

'Anne ve babaların çocuk üzerinde ortak etkileri olmalı'
16 Ocak 2014 Perşembe 14:48

Prof. Dr. Sefa Saygılı, "Günümüzde babalar çocuklarından uzak kalıyor. Geleneksel ailelerin kaybolması ile baba evden çekilmiş durumda. Çocukları eğitmek annenin göreviymiş gibi algılanması doğru değil. Anne ve babanın çocuk üzerinde ortak etkileri olmalı." tavsiyesinde bulundu.

Moral FM’de yayınlanan Kadınca Kararınca programına konuk olan Saygılı, anne ve babalara tavisyelerde bulunarak,
Zafer Yayınları’ndan çıkan 'Anne Olma Sanatı ve Baba Olma Sanatı' kitaplarını anlattı. Çocukların doğdukları andan 3 yaşına kadar anneye bağımlı olarak yaşamasının aileleri yanıltmaması gerektiğini savunan Saygılı, özellikle ilerideki yaşlarda babanın daha etkin olması gerektiğini söyledi. Danışanlarından sorun yaşayan çocukların babaları ile ilgili sıkıntılarının çoğunlukta olduğunu ifade eden Saygılı, aynı evin içinde anne ve babanın rol modelliğinin ortak ilerlemesi gerektiğini belirtti.
Çocuk eğitimdeki en önemli kuralın anne ve babanın birbirine sevgi ve saygı duyması olduğunu vurgulayan Saygılı, "Anne ve babanın birbirini saydığı ve sevdiği bir ortamda büyüyen çocuklar en uygun şartlarda yetişmiş olur." dedi. Çocukların babalarından ayrı olmaları durumunda annelerin ayrıldıkları eşleri hakkında kötü konuşmaması gerektiğini ifade eden Saygılı, özellikle erkek çocuklarının babalarının vefat ettiği durumlarda mutlaka yakın bir akraba ile vakit geçirmesini önerdi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×