"Anne babalar beklentileri ile çocuklarının potansiyeli arasında denge kurmalı"

Aile danışmanı Efkan Yeşildağ, anne babaların kendi beklentileri ile çocuklarının yetenek ve potansiyeli arasındaki dengeyi sağlamak zorunda olduğunu söyledi.

24 Ocak 2014 Cuma 12:33

Aile danışmanı Efkan Yeşildağ, anne babaların kendi beklentileri ile çocuklarının yetenek ve potansiyeli arasındaki dengeyi sağlamak zorunda olduğunu söyledi. Yeşildağ, sürekli eleştirici tutumların, başarısızlıklarda sık sık cezalandırmaların da çocuğun kendine olan güvenini zedeleyeceğini vurguladı.

Tekirdağ FEM Dershanesi, öğrenci velilerine yönelik seminer düzenledi. Tekirdağ Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen seminere, aile danışmanı Efkan Yeşildağ katıldı. ‘Eğitimde Anne ve Baba’nın Rolü’ konulu seminerde velilere bilgi veren Efkan Yeşildağ, hem güldüren hem de eğlendirirken düşündürmeyi de ihmal etmedi. Ailede anne ve babanın birbiriyle ve çocuklarıyla olan iletişimleri hakkında gözlemlerini aktaran Yeşildağ, anne ve babaların çocuklarına karşı olan tutumları konusunda doğru bilinen yanlışlıkları dile getirdi.

Eğitimin önce aile içinde anne ve babadan başladığını vurgulayan Yeşildağ, çocukların eğitim hayatı boyunca aileden gördüğü desteğin önemli olduğunu söyledi. Yeşildağ, “Sağlam bireylerin yetişmesinde aile iç iletişim, oldukça önemli. Anne babanın öncelikle çocuklarını tanımaları ve ona göre hareket etmelerini gerekiyor. Anne ve babanın çocukların beklentilerine kulak vermeleri gerekiyor. Anne babalar için temel; kendi bekleyişleri ile çocuklarının yetenek ve potansiyelleri arasındaki dengeyi sağlamaktır. Sürekli eleştirici tutumlar, başarısızlıklarda sık sık cezalandırmalar sadece çocuğun kendine olan güvenini zedeler ve başarı düzeyini de aşağılara çeker.” dedi. Programın ardından Efkan Yeşildağ, veliler için kitaplarını imzaladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×