Anlı, Silvan'da muhtarlarla bir araya geldi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Silvan’da muhtarlarla bir araya geldi. Muhtarlar, toplantıda gençlerin faydalanabileceği kapsamlı bir kütüphane ile eğitim destek evlerinin yanı sıra eğitim kompleksi açılmasını...

Anlı, Silvan'da muhtarlarla bir araya geldi
26 Haziran 2014 Perşembe 18:48

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Silvan’da muhtarlarla bir araya geldi. Muhtarlar, toplantıda gençlerin faydalanabileceği kapsamlı bir kütüphane ile eğitim destek evlerinin yanı sıra eğitim kompleksi açılmasını istedi.

Silvan’daki bir düğün salonunda yapılan toplantıya Silvan Belediyesi eş başkanları Yüksel Bodakçı ve M. Şak Teke ve 93 muhtar katıldı. Anlı, muhtarlara yaptığı konuşmada Kürt halkı olarak yeni bir sistem kurmaya çalıştıklarını ve Ortadoğu halklarına örnek olmak istediklerini belirtti. Anlı, "Nasıl ki bugün Rojava yokluk içinde kendini var etmeyi başarmışsa ve bir yıldız gibi Ortadoğu’da parlıyorsa, biz de Amed’de bunu başarmak istiyoruz. Biz ibadet ruhuyla hizmete bakıyoruz, 5 yıl sonra bu hizmet bayrağını gelen arkadaşlarımıza başı dik bir biçimde bırakmak istiyoruz." diye konuştu. Silvan’ın Mervanilere başkentlik yaptığını, dil ve kültürüne sahip çıkan bir direniş kalesi olduğunu söyleyen Anlı, "Bizim için tarihi öneme sahip Silvan’da dezavantajlı her kesimden insanlarımız için yeni bir yaşam kuracağız." şeklinde konuştu.

'SİLVAN ESKİ ADINI ALSIN'

Anlı, daha sonra muhtarları dinleyerek notlarını aldı. Kale Mahallesi Muhtarı Murat Ateş çarpık yapılaşma ve altyapı sorununun yanı sıra çöp sorunlarının olduğunu dile getirdi. Ateş ayrıca Silvan’daki tarihi simgeleyen konakların yok olmayla yüz yüze olduğunu, buraların korunması ve ortaya çıkarılması için bir komisyon kurulmasını istedi. Madde bağımlıları için rehabilitasyon merkezlerinin kurulmasını isteyen Ateş, sosyal ve kültürel faaliyetlerin çoğalmasını ve anadilde eğitim veren kurumların oluşturulmasını talep etti. Ateş, "Mahalle isimlerinin ve Silvan'ın isminin Meya Farqin olan eski halini almasını istiyoruz." diye konuştu.

Mescit Mahallesi Muhtarı Şaban Paslı da gençlerin ve çocukların kaynak olarak yararlanacakları kütüphane kurulmasını talep etti. Paslı ayrıca eğitim destek evlerinin yanı sıra bir eğitim kompleksine de ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Yaşlıların zamanlarını geçirecekleri, sohbet edebilecekleri bir alan talep eden Paslı, Silvan'a gelen hastaların yakınları için misafir evi yapılmasını talep etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×