Ankara balıkçılarına eş zamanlı denetim

Ankara’daki balıkçılara eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi. Gündüz hal ve balıkçıları denetleyen ekipler, geceleri de Ankara’ya balık girişinin yapıldığı Samsun ve İstanbul yolunda polis ve jandarmayla birlikte araçları kontrol etti.

Ankara balıkçılarına eş zamanlı denetim
17 Ocak 2014 Cuma 11:13

Ankara’daki balıkçılara eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi. Gündüz hal ve balıkçıları denetleyen ekipler, geceleri de Ankara’ya balık girişinin yapıldığı Samsun ve İstanbul yolunda polis ve jandarmayla birlikte araçları kontrol etti. Yönetmeliğe uymayan balıklara el konuldu ve bu balıkları Ankara’ya sokmak isteyenlere de yasal işlem uygulandı.

Büyük Hal, Ulus Hali, Sakarya Caddesi ve çeşitli ilçelerde faaliyet gösteren balık satıcılarına yönelik denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimlerde asgari avlanma boyunun altında olduğu ve yönetmeliğe uygun olmayan balık satışının yapıldığı tespit edilen 71 iş yerine toplam 74 bin 802 TL para cezası kesildi. Denetimlerde ayrıca 3 bin 649 kilo balığa da el konuldu.

Denetimler öncesinde denetçilerle bir araya gelen Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr.Durali Koçak, su ürünlerinin gıda güvenliğinin sağlanması yanı sıra istihdam oluşturmada da makro ve mikro düzeyde ülke ekonomisine önemli katkısı olan bir sektör olduğunu vurgulayarak, su ürünlerinde sürdürülebilirliğin sağlanmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

“YÖNETMELİĞE UYGUN OLMAYAN ÜRÜNÜ SATMAYIN”

Balık tüketimi açısından Türkiye’de ikinci sırada yer alan Ankara’da, balıkçılığın sürdürülebilir olabilmesi için su ürünleri avcılığıyla ilgili kurallara titizlikle uyulması gerektiğini kaydeden İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, ayrı bölgelerde bulunan birçok balık satış yerine eş zamanlı denetimler yapıldığını, bunun da denetimin etkinliğini artırdığını söyledi. Ankara’da mevzuata aykırı avlanmaya ve balıkçılığın geleceğini tehdit eden, tebliğe uygun olmayan balık satışına karşı denetimlerin titizlikle ve aralıksız olarak devam edeceğini belirten Temel, balıkçıları da yönetmelikleri takip etmeleri ve yönetmeliğe uygun olmayan ürün satmamaları konusunda uyardı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×