Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu Matbaası boş durmuyor

Ankara Yenimahalle Belediyesi ile Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurtları Müdürlüğü arasındaki işbirliği protokolü yenilendi.

Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu Matbaası boş durmuyor
17 Ocak 2014 Cuma 12:23

Ankara Yenimahalle Belediyesi ile Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurtları Müdürlüğü arasındaki işbirliği protokolü yenilendi. İmzalanan protokolle Yenimahalle Belediyesi’nin aylık bültenleri 1 yıl daha Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu Matbaası’nda basılacak.

    Hükümlülerin belediye ile cezaevi yönetiminin faaliyetinden memnuniyet duyduğunu dile getiren Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu Matbaası Sorumlu Müdür Yardımcısı Murat Arı, İşyurtları Kurumu’nun hükümlülere sigorta yaptığını ve maaş yatırıldığını söyledi. Hükümlülerin kağıt dizaynı, tasnif, basım, istifleme ve paketleme yaptığını kaydetti.

    9 aydır cezaevi matbaasında çalıştığını söyleyen Tekin Uzunöz (51), daha önce matbaacılık konusunda bilgi sahibi olmadığını ve işi burada öğrendiğini açıkladı. Geri kalan hayatını matbaacılık yaparak geçirmek istediğini kaydeden Uzunöz, “İsterim ki kimse suç işleyip cezaevine girmesin, isterim ki tüm hükümlüler bu gibi faaliyetlerin içinde bulunsun, kendini geliştirsin ve geleceğine yatırım yapabilsin. Cezaevi yönetimine ve belediyeye teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

    GENÇ HÜKÜMLÜLERE NASİHAT

    Bir buçuk yıldır matbaada çalıştığını ifade eden Hasan Namlı (56), sivil hayatta eğitimci ve idareci olduğu için matbaada çalışmayı tercih ettiğini bildirdi. Sağlanan imkanlar sayesinde matbaa konusunda oldukça bilgi ve beceri sahibi olduğunu kaydeden Namlı, “Bu işi severek yapıyorum. 2 buçuk ay sonra çıkacağım. Meslek sahibi olmak isteyen genç hükümlülere, matbaacılık alanında kendilerini geliştirmelerini tavsiye ediyorum. Burada, bu işi öğrenip sivil hayatta devam ettirebilirler. Hem cezaevinde kaldıkları süre boyunca zamanlarını değerlendirmiş hem de geleceklerini şekillendirmiş olurlar. Matbaacılık hükümlüler için deyim yerindeyse biçilmiş kaftan.” dedi.

    Cezaevinin ve belediyenin hükümlülere sunduğu imkanlardan faydalandığını bildiren Erol Arabacı (45) ise meslek sahibi olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

    “GURUR DUYUYORUZ”

    İşyurtları Kurumu ile devam eden işbirliğinin hükümlülere olduğu kadar topluma da fayda sağladığını belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, uygulamanın aynı zamanda hükümlülerin rehabilitesinde önemli rol oynadığını açıkladı. Protokolün yenilenmesinden mutluluk duyduğunu ifade eden Yaşar, “Protokol süresinin 1 yıl uzatılması, daha fazla hükümlünün hayata kazandırılması anlamına geliyor. Yenimahalle Belediyesi olarak böyle bir işbirliği içerisinde olmaktan gurur duyuyoruz. Geçmişte yaptığı hatalar sonucunda ceza alan vatandaşlarımızın, hayattan beklentilerinin artması bizleri duygulandırdığı kadar mutlu da ediyor.” şeklinde konuştu.

    ÜRETİME KATKI

    Kamu yararını göz önünde bulundurarak üretilen her hizmetin uzun vadede iyi sonuçlar doğuracağını kaydeden Yaşar, şunları söyledi: “Sağladığımız hizmet ile cezaları süresince bülten basan hükümlü vatandaşlar, meslek sahibi olmalarının yanı sıra üretime katkıda bulunuyorlar. Ayrıca ailelerine muhtaç olmaksızın kendi paralarını kazanmaya devam ediyorlar. Hükümlü vatandaşlarımızın hayatla barışık olmaları ve geleceğe umutla bakmaları için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Cezası biten hükümlülerin, toplum içine girdiklerinde sorun yaşamamaları için bu gibi hizmetlerin önemi yadsınamaz.” CİHAN

Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu Matbaası boş durmuyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×