Amerika'daki Türklerden FETÖ'ye protesto

-Amerika'daki Türk vatandaşları, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i protesto için New York'taki 5. Cadde'de buluştu

Amerika'daki Türklerden FETÖ'ye protesto
29 Temmuz 2016 Cuma 07:47

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesini talep eden ve kanlı 15 Temmuz darbe girişimini kınayan Türk vatandaşları, New York'taki ünlü 5. Cadde'de buluştu.

Türk bayrakları ile İngilizce "Gülen ABD'ye Tehdittir," "Gülen Amerika'yı Siyasi Kalkan Ve Güvenli Liman Olarak Kullanıyor" ve "Gülen Türkiye'de En Çok Aranan Teröristtir" pankartları taşıyan topluluk, Gülen bağlantılı bir kurumun merkezi yakınlarında bir araya geldi.

Protestoyu organize eden New Jersey merkezli Türk-Amerikan Kültür Toplumu Derneğinin Başkan Yardımcısı Yusuf Necati Özer, terörist başı Gülen ve ekibinin kültür merkezleri kisvesi altında "insanları zehirlediğini" söyledi.

Amerika'da pek çok eyalette faaliyet gösteren grubun güçlü olduğunu, ancak darbeye ve FETÖ'ye karşı çıkan Türklerin dimdik ayakta olduğunu ifade eden Özer, "Necip Türk milletinin vatansever evlatları burada, devletinin yanında, seçilmiş cumhurbaşkanının yanında, 13-14 gündür uyumayıp, demokrasi nöbeti bekleyen Türkiye'deki insanlara bir nebze destek olabilmek için bugün bu protestoyu düzenlemek istedi." diye konuştu.

Aynı zamanda Amerikan vatandaşlığı bulunan ve 19 yıldır ABD'de yaşayan Özer, Washington hükümetine Gülen'i Türkiye'ye teslim etmesi çağrısında bulundu.
Özer, "Amerika tüm dünyada terörizmle mücadele adı altında, dünyanın her yerinde savaşlar açarken, kendi ülkesinde, bizim Devlet-i Aliyemiz içerisinde terörist bir yapılanma kurmuş, insanlara kastetmiş, ülkemizin meclisini bombalamış, halkı helikopterlerle vurmuş böyle bir organizasyonun başındaki terörist Fetullah Gülen'in derhal ülkemize iade edilmesini canı gönülden istiyoruz." dedi.

ABD'nin, iade talebine olumlu cevap vereceği konusunda şüpheleri olduğunu belirten Özer, "Yapmaları gereken budur diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.
Protestoya ilgi gösteren Makedonyalı Amerikan vatandaşı ve öğretmen Nikola Poposki, demokratik yollarla seçilmiş Türk hükümetine desteğini ifade etti.
"Hainlerden kurtulmak için" yürütülen kapsamlı soruşturmanın doğru olduğunu savunan Poposki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "muhteşem bir lider" diye niteledi.

Darbe girişimine en güçlü darbeyi vuran halk mücadelesine de değinen Poposki, "Olması gereken tepki buydu. İşte bu demokrasi, halk ülkeye sahip çıkıyor ve ülkeyi yönetiyor." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×