Alzheimer, göz muayenesi ile erken tespit edilebiliyor

Alzheimer hastalığını, retina ve göz merceğinden erken teşhis edilebiliyor. Dünya Göz Hastanesi doktorlarından Umur Kayabaşı, alzheimer hastalığının retina ve göz merceğinden erken tespitinin mümkün olduğunu söyleyerek, ailesinde bu rahatsızlığı bulunanl.

Alzheimer, göz muayenesi ile erken tespit edilebiliyor
02 Ocak 2014 Perşembe 16:03

Alzheimer hastalığını, retina ve göz merceğinden erken teşhis edilebiliyor.

Dünya Göz Hastanesi doktorlarından Umur Kayabaşı, alzheimer hastalığının retina ve göz merceğinden erken tespitinin mümkün olduğunu söyleyerek, ailesinde bu rahatsızlığı bulunanların göz muayenesinden geçmelerini önerdi. Görme siniri ve retinanın beyin dokusunun devamı olduğunun altını çizen Kayabaşı, gelişen teknolojiyle beyin hastalıklarının tanı ve tedavisinde gözün model alındığını vurguladı. Bu tip hastalıkların beyinde yarattığı hasarın göz içerisindeki katmanlarda kendini belli edebileceğini anlatan Dr. Kayabaşı, sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu meydana gelen ve kesin bir tedavisi bulunmayan alzheimerın erken teşhisinin de mümkün olabildiğini ifade etti.

Alzheimer hastalığına yol açan plakların (Beta amiloid) beyinden önce göz merceği ve retinada biriktiğinin altını çizen Dr. Kayabaşı, biriken plakların saptanmasıyla hastalığın beyni etkilemeden tespit edilebileceğini söyledi. Boston’da Dr. Lee Golstein önderliğinde geliştirilen bir cihazla göz merceğinde alzheimer plaklarının saptanmasının mümkün hale geldiğini kaydeden Kayabaşı, Los Angeles’ta da Dr. Keith Black’ın retinada plakların görünmesini sağlayan başka bir cihaz geliştirdiğini belirtti. Kendilerinin de Fundus Otofloresans ve OCT tetkikleriyle hastalığa yol açan plakları saptayabilecek duruma geldiklerini dile getiren Kayabaşı, “Alzheimerda erken tedaviyle hastalığın başlaması geciktirilebilir. Hastalığın başladığı durumlarda ise daha hafif geçmesi sağlanabilir. Bunun için ailesinde kronik beyin ve göz hastalığı bulunanların yılda 1 kez detaylı muayene yaptırması gerekir." ifadelerini kullandı.CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×