Altın piyasasında ışık hızıyla büyüyen şirket!

Yeni Şafak Yazarı Cem Küçük, altın piyasasının en ciddi oyuncularından Koza Grubu'nun ''tuhaf'' olarak yorumladığı başarı hikayesini yazdı.

Altın piyasasında ışık hızıyla büyüyen şirket!
13 Mart 2015 Cuma 11:54

Türkiye'nin altın rezervi noktasında mühim bir memleket olduğunu ve tahmini 300 milyar dolarlık bir rezerve sahip olduğununun altını çizen Yeni tan Yazarı Cem Küçük bugünkü yazısında altın piyasasında yaşanan ve ''tuhaf'' şekilde yorumladığı bir gelişmeyi aktardı.

Akın İpek’in sahibi bulunduğu Koza Grubu'nun 2003’den sonra altın işine girdiğini ve davetiye basan ve pratik bir işadamı bulunan Akın İpek'in 2002 sonu sebebi ile borsaya açıldıktan sonra 20 milyon dolarlık bir şirketi olduğunun altını çizen Küçük, Koza grubunun altın işine girdikten sonra ışık hızıyla yaşadığı büyümeye dikkat çekti...

Koza Grubu'nun altın metal işine girdikten sonra aktif büyüklüğünün 500 milyon doları geçtiğini yazan Küçük, söz konusu çarpıcı büyümenin perde arkasındaki haberleri yazdı...

Eurogold madencilik Bergama Ovacık’ta siyanürle altın çıkarma faaliyeti yürüten bir şirketti. Şirket, ABD Colorado merkezli Newmont Mining Corporation’a aitti. evvel Avustralyalı Normandy Mining’e, 2005’de 44.5 milyon dolara Koza Grubu’na satılıyor. Daha bu işte 2 yıllık dahi olmayan bir şirkete Bergama bu şeklinde altın rezervinin hayli yüklü bulunduğu bir maden sebep satılır sorusu hiç sorulmuyor. Buraya kadar anlamadığımız kimi noktalar olsa da bu satışa tamam diyelim. Ama temel sorun 2010’da yaşanıyor.

Koza Altın İşletmeleri,  Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) 27 Haziran 2010’da bir izahat gönderiyor. Açıklamada aynen şunlar yazıyor:  “Dünyanın en iri ve en mühim altın üreticilerinden bulunan Newmont Mining Corporation’a ilişkin bulunan ve 2002 yılından bu güne kadar Türkiye’de etkinlik belli eden Newmont Altın Madencilik Limited Şirketi’nin tamamının, yekün 63 tane ruhsatname piyasası dahil olmak üzere bütün altın projelerinin, bununla birlikte tetkik faaliyetleri neticesinde elde ettiği Türkiye’nin tamamını kapsayan tetkik verileri Koza Altın İşletmeleri A.Ş. yönünden 8,5 milyon dolara satın alınmıştır.”

Düşünün, elinizde 63 tane ruhsatname piyasası mevcut ve siz bu ruhsatlarla birlikte iri bir şirketi yalnızca lakin yalnızca 8.5 milyon dolara satıyorsunuz. Üstelik bu 8.5 milyon doların 3 milyon doları peşin, 3 milyon doları Diyadin’de üretim başladığında, 2,5 milyon doları ise üretime başladıktan bir sene sonra ödenmek üzere anlaşmaya varılıyor. Yani o tarihte bunu Türkiye’den alelade bir işadamı veya girişimci de alabilirmiş.

Yani koskoca şirket gerçekte bulduğu altın yumurtlayan metal yoktur pahasına veriyor.

Daha bitmedi. Açıklama şöyle bitiyordu: “Türkiye’nin en batısından en doğusuna kadar yer saha ve genel olarak Koza Altın’ın elinde bulundurduğu fazla fazla mühim sahalara komsu bulunan 63 tane sahada Newmont Altın Şirketi Araştırma Takımı yönünden günümüze kadar yapılan tetkik çalışmalarında altın ve bakır açısından epey bir yüksek anomaliler elde edilmiştir ve bölgelerin birçoğu projeye ve madene dönüştürülebilecek potansiyele sahiptir.”

Madem böyle iri bir potansiyel var, o süre böyle bir kıymet 8.5 milyon dolara mı satılır, hem de taksitle otomobil satar gibi.

Newmont Mining’in sahibi Yahudi kökenli ve oğul Bush’a fazla fazla yakın birisi bulunan Gary Goldberg. Irak işgalini savunan neo-con tayfasının entelektüel ayağının başındaki William Cristol’in kankası. Neo-conların Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi’ni fonlayanlardan biriydi. Daha mühimi İsrail devletine her daim destek veriyor.

Gary Goldberg altın işinin duayenlerinden biri. Onun onayı olmaksızın altını yurtdışında sokakta dahi satamazsınız. Ama nasıl olduysa Goldberg, Akın İpek’e altın yumurtlayan şirketini veriyor, üstelik bu imal edilen altınları kendisi satın almaktadır veya satışına aracılık ediyordu? Sizce bu işlerde bir tuhaflık yoktur mu?

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×