Altın' ın havası karadeniz gibi; Bi aşağı bi yukarı

Altın, Yunanistan'da kemer sıkma karşıtı partinin seçimleri kazanmasının ülkenin eurodan çıkışıyla sonuçlanmayacağı beklentisi ile düştü

Altın' ın havası karadeniz gibi; Bi aşağı bi yukarı
27 Ocak 2015 Salı 00:40

Altın vadeli kontratları, Yunanistan'da kemer sıkma karşıtı partinin seçim zaferi kazanmasının ülkenin eurodan çıkışına neden olmayacağı beklentisi ile birlikte, son üç haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.
 
ANLIK ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ
 
YUNANİSTAN DÜŞÜRDÜ
 
Yunanistan'da seçimleri önde tamamlayan Alexis Tsipras, lideri olduğu radikal sol koalisyon Syriza'nın mutlak çoğunluğu iki sandalye ile kaçırmasının ardından, diğer bir parti ile anlaşma sağlayarak koalisyon hükümeti kurma konusunda önemli bir adım attı. Tsipras, Yunanistan'ın borçlarını azaltma ve bütçe kısıtlarını gevşetmeye yönelik müzakereler yürüteceğini kaydetti, ancak ülkeyi Euro Bölgesi'nde tutma taahhüdünde bulundu. Altın geçen hafta, Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonu canlandırmak için teşvik programını genişletmesinin ardından, beş ayın en yüksek seviyesine çıktı. Yatırımcılar exchange traded fonları (ETF) yoluyla altın varlıklarını artırdı.
 
UZMAN GÖRÜŞÜ
 
Frankfurt'ta Commerzbank AG analisti Eugen Weinberg, "Piyasa bir süredir, merkez bankası hareketi ve Yunanistan seçimlerinden kaynaklanan belirsizlikler üzerinde seyrediyordu, bu nedenle, kar satışları görmemiz şaşırtıcı değil," dedi.
 
Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.3 düşerek, ons başına 1,275.60 dolar ile 2 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.
 
Metal daha sonra bir miktar toparlanarak, New York saati ile 07:12'de 1,279 dolara geldi. Spot altın yüzde 1.1 düşüşle ons başına 1,279.37 dolara geriledi. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, son 100 günün ortalamasının yüzde 52 üzerindeydi.
 
Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar, Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesinde.
 
Yatırımcılar geçen hafta altın varlıklarında 23.3 ton ile iki yılı aşklın sürenin en hızlı artışını gerçekleştirdi. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altında net uzun pozisyon sayısı, 20 Ocak ile biten haftada yüzde 27 artarak 145,732 kontrata ulaştı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×