Altı Avrupa ülkesinin öğrencileri Kozan’da

Avrupa Birliği Comenius (Okul Ortaklığı) Projesi kapsamında, 6 ülkeden 19 öğrenci ve 15 öğretmen Adana'nın Kozan ilçesine geldi.

Altı Avrupa ülkesinin öğrencileri Kozan’da
08 Nisan 2014 Salı 12:48

Avrupa Birliği Comenius (Okul Ortaklığı) Projesi kapsamında, 6 ülkeden 19 öğrenci ve 15 öğretmen Adana'nın Kozan ilçesine geldi.

Kozan Pekmezci Ortaokulu ev sahipliğinde 06-11 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen geziye Polonya, Romanya, Yunanistan, İspanya, Litvanya ve Finlandiya olmak üzere altı ülkenin öğretmen ve öğrencileri katılıyor. Kozan’da kaldıkları sürece boyunca projelerini gerçekleştirecek olan katılımcı ülkeler, bir yandan Kozan’ın tarihi turistik mekânlarını gezerken bir yandan da Akdeniz Türk mutfağından eşsiz yemekleri tatma imkânı buluyor.

Misafirlere, Pekmezci Ortaokulu Müdürü Harun Ünlü, projenin Kozan’da Türkiye sorumlusu olan Sibel Şener, İngilizce öğretmenleri Mehmet Bozkurt, Mehmet Aslan ve Özlem Ünlü rehberlik yapıyor.

Okul Müdürü Harun Ünlü, projenin temel amacının, “Okul Eğitimi” alanında Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapmak suretiyle eğitimde kaliteyi artırmak ve kültürel diyalogu sağlayarak dil öğrenimini teşvik etmek olduğunu belirterek," Bu kapsamda öğrencilerimizin karşılıklı kültürlerini tanıması açısından güzel bir proje oldu. Bugünde okulumuzda birtakım etkinliklere katılıp voleybol oynanıp, halaylar çekildi. Projemiz kapsamında yardımlarını bizlerden esirgemeyen Kaymakamımız Avni Oral’a, Belediye Başkanımız Musa Öztürk’e ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Kemal Kavak’a teşekkür ederiz” dedi.

Öğretmen ve öğrencilerin Kozan Belediye Başkanlığı ziyaretleri esnasında Başkan Öztürk, misafirleriyle yakından ilgilenip zamam zaman da ülkelerinde bulunan ünlüleri hatırlatarak espriler yaptı.

Polonyalı misafirine de ülkesine ait bir atasözünü de hatırlatarak Polonya’nın geçmişte bugüne Türklerle yakın dostluğu olduğunu kaydeden Başkan Öztürk, meşhur bir Polonya atasözü vardır. ‘Türk atlıları ne zaman Vistül Irmağı’nda atlarını sularsa Polonya o zaman özgürlüğüne kavuşmuş demektir’ Bu sözü de ülkenize gittiğinizde mutlaka araştırın” dedi. Diğer ülkelerin temsilcileri ile yakından ilgilen Başkan Öztürk’e öğretmen ve öğrenciler yakın ilgisinden dolayı teşekkür etti.

Mayıs ayında da Pekmezci Ortaokulu öğrencilerinin proje kapsamında Romanya’ya gidecekleri öğrenildi.
CİHAN

Altı Avrupa ülkesinin öğrencileri Kozan’da


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×