Almanya'da yeni göçmenlerin uyumu birinci öncelik

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyalet hükümetinin 2014 yılı akademik takviminin tanıtımında göçmenlere dikkat çekici hususlar oldukça geniş yer aldı.

Almanya'da yeni göçmenlerin uyumu birinci öncelik
17 Ocak 2014 Cuma 11:38

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyalet hükümetinin 2014 yılı akademik takviminin tanıtımında göçmenlere dikkat çekici hususlar oldukça geniş yer aldı.

Eyaletin Başbakanı Hannelore Kraft (SPD) ile Başbakan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann (Yeşiller), yeni göçmenlerin siyasi propaganda malzemesi olmaması gerektiği ve geniş bir topluluğa dair toptan suçlu imajı oluşturulmaması konusunda muhalefet partileri ile de anlaştıklarını dile getirdi.

Rumen ve Bulgar göçünden en çok etkilenen şehirlerdeki uyum, okul dışındaki uyum ve sağlık için 7,5 Milyon Euro ayıracaklarını söyleyen başbakan Kraft, eyalet olarak bu yükün altına girdiklerini, ancak esas çözümün Federal Hükümet’ten ve AB fonlarından gelecek yardımlarla mümkün olabileceğini vurguladı.

Irkçılık ve aşırı sağ ile mücadeleye aralıksız devam edeceğini de açıklayan başbakan ve yardımcısı, bunun yanında ayrı bir başlık olarak ele alınan 'Selefilerle mücadeleye' değindi. Kraft, konuyu çok ciddiye aldıklarının altını çizerek polis ve Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın işbirliği içinde mücadele edileceğini, bunun için de büyük bir bilgilendirme çalışması başlatılacağını duyurdu.

Eğitim alanındaki takvimi tanıtan Löhrmann ise, 2017/18 eğitim dönemine kadar 3 bin 200 öğretmenin işe alınacağı müjdesini verdi. İslam Din Dersi’ne de değinen Löhrmann, bu konuda da ilerlemelerin adım adım devam edeceğini ve yaygınlaştıracağını ifade etti.

2013 yazında ilkokul müfredatının oluşturulduğunu söyleyen bakan, 2014 sonbaharında da 5 ila 10. sınıf öğrenciler için ayrı bir müfredatın hazır hale geleceğini belirtti. Eyalet için çeşitliliğin çok önemli olduğunu vurgulayan başbakan ve yardımcısı kira fiyat artışlarının da kontrol altına alınacağını kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×