Almanya'da üniversiteyi bırakma vakalarının üzerine gidilecek

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (KRV) Bilim Bakanlığı, üniversitelerini bitiremeyenlerin sayısını azaltmak için düğmeye bastı.

Almanya'da üniversiteyi bırakma vakalarının üzerine gidilecek
24 Ocak 2014 Cuma 19:38

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (KRV) Bilim Bakanlığı, üniversitelerini bitiremeyenlerin sayısını azaltmak için düğmeye bastı. Bunun için yeni ve tartışılan Yüksek Okul Tasarısı'yla özel araştırmalar yürütülmesini talep eden Bilim Bakanı Svenja Schulze, öğrencilerin okullarını hangi sebepten dolayı bıraktıklarını ve başka bir üniversiteye geçiş yapanların bu geçişi niçin yaptıklarını öğrenmek istiyor.

Üniversitelerini bırakanların oranı yüzde 37’lerde iken, yüksek okuldaki (Fachhochschule) eğitimlerini bitirmeden ayrılanların oranı yüzde 26. Schulze, “Yeteneklerin, zamanın ve imkanların harcanmasına artık katlanamayız.” diye konuştu.

Bu arada Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) yaptığı küçük çaplı bir ankette üniversitede görev yapanların işlerinden memnun olmadığı ortaya çıktı. Önceki gün Kuzey Ren Vestfalya Parlamentosu Yüksek Okul Konseyi’nde tanıtılan rakamlara göre eyaletin 20 üniversitesinde 900 görevliyle yapılan araştırmada üniversite personelinin sözleşmelerin sınırlandırma sorunundan, fazla mesaiden ve zaman zaman kötü maaşlardan şikayetçi oldukları ortaya çıktı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×