Almanya'da sendikalar asgari ücret tasarısından memnun değil

Almanya'da ederal hükümet asgari ücret konusunda anlaştı. Yasa tasarısı bu hafta Meclis’te oylanacak. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) bazı mesleklerin asgari ücret uygulamasının dışında tutulmasını sağlarken, işçi sendikaları anlaşmadan...

Almanya'da sendikalar asgari ücret tasarısından memnun değil
30 Haziran 2014 Pazartesi 18:53

Almanya'da ederal hükümet asgari ücret konusunda anlaştı. Yasa tasarısı bu hafta Meclis’te oylanacak. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) bazı mesleklerin asgari ücret uygulamasının dışında tutulmasını sağlarken, işçi sendikaları anlaşmadan memnun olmadıklarını açıkladı. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) hükümeti, uzun zamandır tartışma konusu olan asgari ücrette anlaşma sağladı. Federal Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı yasa tasarısına göre çalışanlar için 8,50 Euro asgari ücret uygulaması getiriliyor.

SPD, uzun süre mesleklere istisna getirmemek için direnirken, CDU’nun baskısıyla sezonluk hasat işçileri, gazete dağıtıcıları ve stajyerler uygulamanın dışında tutulacak. İşveren, sezonluk hasat işçilerinin kalma ve gıda diğerlerini asgari ücretten sayabilecek. Federal Meclis, asgari ücretle ilgili kanun tasarısını perşembe günü oylayacak. Sendikalar ise sürekli olarak artan istisnalar yüzünden kanunun bir özelliğinin kalmadığını iddia ediyor. Almanya’nın en büyük işçi sendikası ver.di’nin Başkanı Frank Bsirske, son istisnalar ile birlikte 3 milyon kişinin daha asgari ücret kapsamından çıkarıldığını öne sürdü.

Ver.di başkanı Bsirske’ye göre böylelikle yeni kanunun bir faydası kalmadı. Bu konuda özellikle koalisyonun küçük ortağı SPD’yi suçlayan ver.di başkanı, “Verdikleri sözü tutmadılar, seçmeni hayal kırıklığına uğrattılar. Büyük bir hata yapıyorlar.” şeklinde konuştu. SPD’ye yöneltilen eleştirilerin haksız olduğunu söyleyen SPD Genel Sekreteri Yasmin Fahimi ise “Asgari ücret eleştirisi abartılıyor. 8,50 Euro’luk asgari ücret uygulaması gelecek. Bu aynı zamana 3,7 milyon çalışan için güvence anlamına geliyor. Uzun yıllardır asgari ücret için mücadele ediyorduk. Bu hafta Meclis’te oylanacak. Sendika başkanları da bizim kadar sevinecektir." dedi.

Federal Meclis Ekonomi Komisyonu Başkanı Peter Ramsauer (CDU), asgari ücret yasa tasarısının ekonomi politikaları açısından yanlış yöne gittiğini ve bu nedenle destek vermeyeceğini söyledi. Ramsauer, CDU’nun ekonomi politikacılarının asgari ücret yasasına “evet” demeyeceklerini iddia etti. Asgari ücret ile ilgili kanun perşembe günü Federal Meclis’te görüşülecek. İstisnalar dışında çalışanlar için saati 8,5 Euro olarak belirlenen ücret, 2015’ten itibaren uygulamaya konulacak. Ancak yeni kanunun yürürlüğe girmesinin bazı eyaletlerde 2016’yı bulabileceği belirtiliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×