Almanya’da kamu çalışanları greve gidiyor

Almanya’da hükümet ile toplu ücret görüşmelerinin ilk turunda anlaşamayan memurlar, Verdi sendikasının çağrısı üzerine bugün Aşağı Saksonya’da greve gidiyor.

Almanya’da kamu çalışanları greve gidiyor
14 Mart 2014 Cuma 12:18

Almanya’da hükümet ile toplu ücret görüşmelerinin ilk turunda anlaşamayan memurlar, Verdi sendikasının çağrısı üzerine bugün Aşağı Saksonya’da greve gidiyor. Gelecek hafta ise Almanya genelinde grev yapılacak.

Almanya’da Potsdam kentinde hükümet ve sendika temsilcileri arasında yapılan zam görüşmelerinden bir sonuç çıkmadı. 2,1 milyon kamu çalışanını temsil eden Verdi sendikası işveren tarafının somut bir zam teklifinde bulunmadığını ve ilk tur görüşmelerinden sonuç çıkmadığını açıkladı.

Verdi Başkanı Frank Bsirske, bu nedenle ilk etapta Aşağı Saksonya eyaletinde başlamak üzere greve gideceklerini duyurdu.

Bugün yapılacak grevde şehir ve belediye yönetimindeki memurlar, çöp toplayıcılar, kamu bankası ve kreş çalışanları iş bırakacak.

Verdi sendikası gelecek hafta Perşembe ve Cuma günleri de Almanya genelinde iş bırakma eylemi yapmayı planlıyor.

Sendika, memurlar için 100 Euro artı yüzde 3,5 oranında zam yapılmasını isterken, Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere miktarın yüksek olduğunu öne sürdü.

Kamu İşverenler Birliği (VKA) Başkanı Thomas Böhle ise söz konusu talebin bütçeye 6 milyar Euro’luk ilave maliyet getireceğini savundu.

Verdi sendikası ile federal ve eyalet yönetimleri arasındaki toplu ücret görüşmeleri 20 ve 21 Mart’ta devam edecek. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×