Almanya'da İslam Konferansı başladı, katılımcılar memnun

Almanya İslam Konferansı yeni Bakan Thomas de Maziere (CDU) ile yeniden toplandı. Dün Berlin'de yapılan toplantıdan sonra konuşan İslami teşkilat temsilcileri yeni bakandan ve İslam Konferansı’na olan yaklaşımından memnun olduklarını ifade etti.

Almanya'da İslam Konferansı başladı, katılımcılar memnun
25 Mart 2014 Salı 20:08

Almanya İslam Konferansı yeni Bakan Thomas de Maziere (CDU) ile yeniden toplandı. Dün Berlin'de yapılan toplantıdan sonra konuşan İslami teşkilat temsilcileri yeni bakandan ve İslam Konferansı’na olan yaklaşımından memnun olduklarını ifade etti.

Almanya İslam Konferansı, yeni Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maziere'nin kazandırdığı yeni anlayışla başladı. Bu yılın 27 Ocak tarihinde gerçekleşen ilk toplantıdan sonra önceki gün Berlin´de bir araya gelen de Maziere ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile İslami teşkilat temsilcileri önceki gün ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

Önceki dönemden farklı olarak İslam Konferansı'na artık en büyük üyesini Milli Görüş teşkilatının oluşturduğu Almanya İslam Konseyi (İslamrat) ve Pakistan kökenli Ahmediye Cemaati temsilcisi katıldı.

SONBAHARDA KONFERANS VAR

Berlin'de yapılan bu yılki ikinci görüşme sonrasında taraflar İslam Konferansı'nın bundan sonraki gündemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maziere bu dönemde daha çok somut konularla ilgileneceklerini söyledi.

Ancak kamuoyunu bilgilendirmek ve fikir almak amacıyla kamuoyu tarafında algılanacak şekilde konferanslar düzenlemeyi de gündemlerine aldıklarını söyleyen bakan de Maziere, bu amaçla sonbahara doğru bir konferans düzenleyeceklerini söyledi. Bakan de Maziere ayrıca bu dönemde iki konunun gündemlerinde olacağını ve bunlardan birinin özellikle gençlerin ve yaşlıların sosyal ihtiyaçlarının ele alınacağı konular olacağını söyledi.

De Maziere, Almanya'da göçmen nüfusun hızla yaşlandığını ve bunların değişik ihtiyaçlarının ortaya çıktığına dikkat çekti ve bu konudaki ihtiyaçların ele alınacağını ve çözüm yollarının aranacağını söyledi. De Maziere ayrıca dini hizmet ihtiyacının gündemlerinde olacağını kaydetti.

De Maziere bu bağlamda hapishane, hastane, askeriye ve defin gibi konuların görüşüleceğini söyledi. Bakan ayrıca tıpkı Katolik ve Protestan Hıristiyanlarda olduğu gibi bir İslami sosyal yardım kuruluşunun kurulmasının imkanlarının da masaya yatırılacağını kaydetti. Toplantıya katılan İslami teşkilat temsilcileri de yeni bakan ve İslam Konferansı´nın yeni şekli ile ilgili olumlu konuştu.

GİDİŞATTAN MEMNUNUZ

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) adına konferansa katılan Bekir Alboğa yeni bakan ve konferanstan memnun olduklarını ifade etti. Alboğa, “Birinci ve ikinci konferansta siyasi konular ön plandaydı. Şimdi çok farklı. Bakan gündeme hangi konuların ele alınması gerektiğini ve bunları hangi şekilde ele almak istediğimizi bize soruyor. Hatta katılımcı noktasında istemediğiniz kişi olursa veto edebileceğimizi söylüyor." dedi.

Bakan de Maziere'in çok realist bir bakan olduğunu da söyleyen Alboğa, Zaten bu kadar farklı kökenden insanın yaşadığı bir ülkede toplumsal huzur herkese birinci sınıf vatandaş olduğunu hissettirmekten geçer. Şu an Müslümanlar Almanya´da kendini birinci sınıf vatandaş olarak hissetmiyor. Ama bu bakan çok samimi ve açık yürekli.Gidişattan memnunuz." şeklinde konuştu.

İslamrat'tan Ali Kızılkaya da memnuniyetini dile getirdi. Yeni bakan ve İslam Konferansı´nın yeni şeklini normalleşmenin başlangıcı olarak gören Kızılkaya, “Başlangıç güzel. Güvenlik konusu yok bu kez. Böyle devam etmesini ümit ediyoruz" açıklamasını yaptı.

İSLAMİ TATİL GÜNÜ

Almanya'daki Müslümanlar Merkez Konseyi (Zentralrat) adına konferansa katılan Aiman Mazyek de tarafların eşit seviyede birbiri ile konuştuğunu kaydetti ve yeni dönem için işbirliği kavramının öne çıkacağını söyledi. Almanya Türk Toplumu adına konferansa katılan Kenan Kolat ise İslam Konferansı'na ilk dönem şahıs olarak, daha sonra ise Almanya Türk Toplumu'nu temsilen katıldığını kaydetti.

“İlk dönem farklı görüşler vardı. Nereye gideceği belli olmayan bir çatışma ortamı söz konusu idi, şimdi farklı." diyen Kolat, Almanyada İslami bir tatil gününün resmi tatil yapılması teklifinde bulunduğunu ve bunun takipçisi olacağını kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×