Almanya'da eyaletler çocuk onurunu korumak için inisiyatif kuracak

Almanya'nın Thüringen Eyalet Başbakanı Christine Lieberknecht, Eyalet Temsilciler Meclisi'nin (Bundesrat) çocuk istismarına karşı çocuk onurunu korumak için inisiyatif kuracağını belirtti.

Almanya'da eyaletler çocuk onurunu korumak için inisiyatif kuracak
03 Mart 2014 Pazartesi 21:48

Almanya'nın Thüringen Eyalet Başbakanı Christine Lieberknecht, Eyalet Temsilciler Meclisi'nin (Bundesrat) çocuk istismarına karşı çocuk onurunu korumak için inisiyatif kuracağını belirtti. Lieberknecht, “Siyaset çocukların onurunu korumak için gerekli neyse onu yapmalı.”dedi.

Eski Federal Milletvekili Sebastian Edathy’nin çocuk istismarı skandalı Almanya’da çocukların korunması için tartışmaları yeniden başlattı. Siyasetin çocuk onurunu korumak için harekete geçmesini isteyen Thüringen Eyalet Başbakanı ChristineLieberknecht, Eyalet Temsilciler Meclisi’nin çocukları korumak federal hükümete destek vereceğini açıkladı.

“Çocuklar toplumumuzun en değerli varlıkları” diyen Lieberknecht, çocuk istismarı suçunun artırılmasını ve sert cezalar verilmesini talep etti. Federal hükümete önerge verecek olan Thüringen Başbakanı Lieberknecht, federal hükümetten vakit kaybetmeden çocuk istismarı suçunu düzenleyen yasa tasarısını hazırlamasını talep etti. Eski milletvekili Edathy gibi çocuk istismarının yaş sınırını işaret ederek yasal olarak suç olmadığını söylemesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Hıristiyan Demokratik Birlik partili başbakan, "Hızlı şekilde yasa değişikliğine gidilmesi gerekiyor.” dedi.

Çocuk istismarı suçunu işleyenlere sert bir mesaj ve ceza verilmesinin toplumda bu tür suçların sert şekilde cevap gördüğü ve cezalandırıldığı izlenimi vereceğini belirten Lieberknecht, “Son tartışmalar yasa koyucunun sorumlu olduğunu gösterdi ve onlar da bunu geciktirmeden yerine getirmelidir.” ifadelerini kullandı. Lieberknecht, çocuk istismarı ceza yasa tasarısında eyaletler olarak federal hükümeti destekleyeceklerini hatırlattı. Thüringen eyaleti olarak çocukların korunması için birçok tedbir aldıklarını söyleyen Eyalet Başbakanı, “Çocuklar bizim toplumumuzun değerli varlıklarıdır. Bu nedenle çocuklarımızı korumak için gerekeni yapacağız." dedi.

Federal Meclis Üyesi Edathy’nin Kanada merkezli bir şirketten çocuk istismarını içeren resimler satın aldığının ortaya çıkması Almanya’da “Çocukların iyi korunamadığı” tartışmalarını başlatmıştı. Federal Adalet Bakanı Heiko Maas (SPD) en kısa zamanda yeni bir yasa tasarısı hazırlanacağını ve çocuk istismarı suçuna verilen cezaların artırılacağını açıklamıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×