Almanya’da doktor için randevu almak kolay değil

Almanya'da hastaların doktor randevusu için çok uzun süre beklemek zorunda kalması gündemden düşmeyen bir konu. Frankfurter Allegemeine Zeitung (FAS) gazetesinin gerçekleştirdiği bir test de bu iddiayı doğruluyor. Buna göre normal sigortaya...

Almanya’da doktor için randevu almak kolay değil
09 Haziran 2014 Pazartesi 20:18

Almanya'da hastaların doktor randevusu için çok uzun süre beklemek zorunda kalması gündemden düşmeyen bir konu. Frankfurter Allegemeine Zeitung (FAS) gazetesinin gerçekleştirdiği bir test de bu iddiayı doğruluyor. Buna göre normal sigortaya sahip çoğunluk nüfus randevu için özel sigortaya sahip olanlardan iki kat daha fazla beklemek zorunda. Gazete Almanya çapında 120 uzman doktoru randevu almak için aramış. 30 uzman doktor dört hafta sonrasına randevu verebileceğini bildirirken, yirmisi arayanları geri çevirmiş.

Buna göre, Sağlık Bakanı Hermann Gröhe'nin (CDU) hastaların dört haftadan fazla bekletilmemesi gerektiği yönündeki tavsiyesine doktorların sadece yüzde 58`i uyuyor. Gröhe, hastaların aciliyeti olmayan hastalıklarda geri çevrilmemeleri veya aylar sonrasına randevu almak zorunda kalmamaları için yaz tatilinden sonra bir yasa tasarısı hazırlamayı düşünüyor. Tasarı, bakanın şu anki tavsiyesini içeriyor.

Testi yapanlar özel sigortalı olduklarını belirttiklerinde ise iki buçuk hafta sonrası için randevu verildiğini gözlemlemiş. Doktor temsilcileri bu konuyla ilgili konuşmak istemezken, Sigortalılar Birliği hastaların yüzde 80`inin üç hafta içinde randevu aldığını savunuyor. Test için arayanların ise sadece yarısı bu süre içinde randevu alabilmiş. Birliğin yönetim kurulu başkanı Andreas Gassen ise Almanya`da muayenehanelerin dolu olduğunu, fakat objektif araştırmalara göre bekleme süresinin büyük bir problem oluşturmadığını söyledi.

Her vatandaşın yılda ortalama 17 kere doktora gittiğini anlatan Gassen, “Bu oranla dünya çapında zirvede bulunuyoruz" dedi. Doktorlar Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery de “Sınırlı bir bütçeyle sınırsız bir hizmet vaadi olamaz." dedi. Acil durumlarda randevunun bir gün sonrasına verilmesini Mecklenburg-Vorpommern eyaleti örnek olarak gerçekleştirdi. Buna göre hasta A ve B modeliyle başka bir uzman doktora sevk ediliyor ve bir gün içinde randevu alabiliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×