Almanya'da 63 yaşında emeklilik mümkün olacak

Almanya'da ktidar partileri ilk koalisyon görüşmesini gerçekleştirdi. Emeklilik paketi, sosyal tedbirler ve enerji konularının ele alındığı buluşmada Avrupa politikaları da görüşüldü.

Almanya'da 63 yaşında emeklilik mümkün olacak
23 Ocak 2014 Perşembe 16:23

Almanya'da ktidar partileri ilk koalisyon görüşmesini gerçekleştirdi. Emeklilik paketi, sosyal tedbirler ve enerji konularının ele alındığı buluşmada Avrupa politikaları da görüşüldü. Bakanların projelerini tanıttığı buluşmada çevre dostu ve ödenebilir elektriğin yanı sıra anne olanların emekli edilmesi gibi konular başı çekti.

Büyük koalisyon hükümetin ortakları Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ilk koalisyon buluşmasını Meseberg’de gerçekleştirdi. 2014 yılının plan ve stratejisinin konuşulduğu koalisyon buluşmasında emeklilik paketi, sosyal tedbirler ve enerji konuları ela alındı.

2014 yılında atacakları adımları görüşmek için bir araya geldiklerini söyleyen Başbakan Angela Merkel, emeklilik, sosyal güvenlik, enerji ve Avrupa politikasının ana gündemleri arasında olduğunu belirtti. Almanya’nın enerji ihtiyacının karşılanmasının ülkenin ekonomik geleceği ve büyümesinin devam etmesi için önemli olduğunu söyleyen Başbakan Merkel, "Elektrik, çevre dostu ve ödenebilir olmalı." dedi.

Emeklilik ve sosyal güvenlik konularında görüştüklerini belirten Başbakan Merkel, sosyal sorunların yanında nüfustaki dönüşümün de ele alındığını söyledi. Merkel, nesiller arasında adaletin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Diğer bir gündem maddesinin dayanışma temelli finans olduğunu belirten Başbakan Merkel, Avrupa politikasının da tartışıldığını söyledi. "Hangi Avrupa’yı istiyoruz? Avrupa politikasını nasıl şekillendireceğiz? Avrupa ve Almanya dünyada hangi rolleri oynuyor? Afrika’da hangi sorunlara mücadele edilecek?" sorularının cevabını aramaya çalıştıklarını kaydeden Merkel, koalisyon görüşmesinde bakanların projelerini de tanıtmak imkanı olduğunu ifade etti.

Büyük koalisyon hükümetinin yaklaşık beş haftadır iktidarda olduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, hükümetin ilk günlerini belli eleştiriler olsa da başarılı bulduğunu söyledi. Federal hükümetin hedefinin koalisyon sözleşmesini hayata geçirmek olduğunu ifade eden Gabriel, "Beraberce Almanya’nın ekonomik gelişmesinin devam etmesi için çalışacağız. Avrupa konularını beraberce tartışacağız." dedi.

Federal hükümet 1992 yılı öncesinde anne olanların emekli olmaları durumunda gelirlerinde artış sağlamak istiyor. Almanya’da yaklaşık 9,5 milyon kadının bu artıştan faydalanacağı ifade ediliyor. Annelerin çocuk başına Batı Almanya’da 25,74 Euro, Doğu Almanya’da ise 28,14 Euro daha fazla emeklilik geliri elde edecekleri kaydedildi. Annelerin emekliliği ile ilgili yasanın 1 Haziran’da yürürlüğe girmesi bekleniyor. Hükümet ayrıca 45 yıl emeklilik primini ödeyenlerin 63 yaşında emekliye ayrılmasını öngören yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×