Almanay'da kiracıları bakımsız evlere karşı koruyacak yasa

Almanya'da özellikle son yıllarda ev sayısının az olması sebebiyle kira fiyatları tavan yapıyor. Bu da maddi durumu iyi olmayan birçok kişinin kayıtsız bir şekilde ailelerinde, yakınlarında veya arkadaşlarının evinde yaşamasını beraberinde...

Almanay'da kiracıları bakımsız evlere karşı koruyacak yasa
30 Nisan 2014 Çarşamba 16:08

Almanya'da özellikle son yıllarda ev sayısının az olması sebebiyle kira fiyatları tavan yapıyor. Bu da maddi durumu iyi olmayan birçok kişinin kayıtsız bir şekilde ailelerinde, yakınlarında veya arkadaşlarının evinde yaşamasını beraberinde getiriyor. Bu evlerin bir çoğunun durumu da pek iç açıcı değil. Kuzey Ren-Vestfalya‘da (KRV) artık bu tür sorunlara daha dikkatle bakılacak. Bugünden itibaren yürürlüğe girecek yasa ile ev sahipleri kötü durumda olan evlerini kiraya verirlerse büyük cezalar alabilecek.

Evlerin iyi şart statüsünde olabilmesi için aydınlık ve kuru olması gerekiyor. Ayrıca ısıtma tesisatlarının da çalışır olması gerekiyor. Aksi şartlarda ev sahiplerini 50 bin Euro’ya varan cezalar bekliyor.

Belediyeler, eyaletteki 8,6 milyon imarın 100 bine yakınının kiralanabilir durumda olmadığını tahmin ediyor. Bunun yanında yasaya göre kiraya verilen dairelerde kayıtlı olanların haricinde insanın yaşamasının ortaya çıkması durumunda yine ev sahiplerine yüksek cezalar kesilebilecek.

Ayrıca belediyeler de imar konusunda daha fazla yetkiye sahip olacaklar. Yasa, denetim görevlilerine izinsiz eve girme hakkını da tanıyacak. Bu denetimler, şüphe durumunda yapılacak. Bir grup uzman anayasal özgürlüklerin söz konusu maddeyle kısıtlandığını söylerken, diğer bir grup şimdiye kadar tam da bu iznin olmamasının sorunu büyüttüğü kanısında. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×