Alman Hükümeti, siyasetten ekonomiye geçişe bekleme süresini getirecek

Almanya'da Büyük Koalisyon hükümeti, hükümet üyelerinin siyasetten ayrılıp iş dünyasına geçişlerini düzenlemek istiyor.

Alman Hükümeti, siyasetten ekonomiye geçişe bekleme süresini getirecek
17 Ocak 2014 Cuma 19:23

Almanya'da Büyük Koalisyon hükümeti, hükümet üyelerinin siyasetten ayrılıp iş dünyasına geçişlerini düzenlemek istiyor. Hükümet Sözcüsü Stefen Seibert, hükümetin ekonomi dünyasına geçişleri düzenleyen bir yasa tasarısı hazırlayacağını açıkladı.

Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ile koalisyon ortağı SPD’nin koalisyon sözleşmesinde politikacılar için bekleme süresi ön görüldüğünü söyleyen Hükümet Sözcüsü Seibert, tasarıda kaç yıllık bir bekleme şartına yer verileceğini belirtmedi. Seibert, konunun partilerin Meclis gruplarında tartışıldığını ve Meclis’in yasayı kabul etmesi durumunda hükümetin bunu uygulamaya koyacağını kaydetti.

SPD Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, SPD’nin 18 aylık bir bekleme şartı talep ettiğini fakat CDU’nun daha kısa bir süre istediğini söyledi. Oppermann, on iki aylık bir bekleme süresinde anlaşabileceklerini ifade etti. Muhafelet partileri Yeşiller ve Sol Parti ise daha uzun bir bekleme süresi ön görüyorlar. Yeşiller Partisi üç yıl isterken, Sol Parti, iş dünyasına geçmek isteyen siyasetçinin konumuna bağlı olarak farklı bekleme süreleri kuralı getirilmesini talep ediyor.

Başbakanlık Dairesi’nden sorumlu Devlet Bakanı Ronald Pofalla’nın bakanlığı bırakıp Alman Demir Yolları DB’nin Yönetim Kurulu’na geçecek olması siyasetçilerin iş dünyasına geçişlerinin düzenlenmesi ve bekleme süresi belirlenmesi tartışmalarını başlamıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×