Alman Federal Meclisinde 22 komisyon işbaşı yaptı

Almanya'da Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Büyük Koalisyon hükümetini kurmasından sonra Federal Meclis içindeki çalışmalara hız verildi.

Alman Federal Meclisinde 22 komisyon işbaşı yaptı
15 Ocak 2014 Çarşamba 21:13

Almanya'da Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Büyük Koalisyon hükümetini kurmasından sonra Federal Meclis içindeki çalışmalara hız verildi. Mecliste 22 farklı komisyon kurularak bu yasama döneminde yasalar üzerinde çalışma yapılması için altyapı hazırlanmış oldu.

Bu yasama döneminde de geçen dönemde olduğu gibi 22 komisyon kurulması geçen hafta Federal Meclis oturumunda kararlaştırılmıştı. Muhalefet Sol Parti ve Yeşiller/Birlik 90 partileri ikişer dört komisyonun başkanlığını aldı. En önemli komisyon olan Maliye Komisyonu Başkanlığı'na Sol Partili Gesine Lötsch seçildi.

Dilekçe Komisyonu’nun başkanlığı da bu partiye verildi. Yeşiller Partisi’nden Renate Künast Hukuk ve Tüketici Komisyonu Başkanı olurken, Baerbel Höhn ise Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Komisyonu’nu yönetecek. Hükümetteki Birlik Partileri 11, SPD ise 7 komisyonu yönetecek. Eski federal bakanlardan Norbert Röttgen (CDU) Dışişleri Komisyonu Başkanı, Peter Ramsauer (CDU) ise Ekonomi ve Enerji Komisyonu Başkanı oldu.

Federal Meclis ayrıca Peter Schaar’ın yerine Federal Hükümetin Bilgi Koruma Sorumlusu olarak Andrea Vosshoff’u (CDU) atamıştı. Muhalefet ise veri kaydını onaylayan Vosshoff’u bu göreve getirmenin yanlış olduğunu belirtmesine rağmen 587 vekilin katıldığı oylamada 403’lük onay çıkmıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×