Ali İsmail Korkmaz davası için yoğun güvenlik önlemleri alındı

Kayseri’de görülecek Ali İsmail Korkmaz davasının üçüncü duruşması bugün başlıyor. Dava nedeniyle kentte geniş güvenlik önlemi alındı. Eskişehir’de düzenlenen Gezi eylemleri sırasında Ali İsmail Korkmaz’ın polis ve sivil vatandaşlardan...

Ali İsmail Korkmaz davası için yoğun güvenlik önlemleri alındı
14 Temmuz 2014 Pazartesi 10:33

Kayseri’de görülecek Ali İsmail Korkmaz davasının üçüncü duruşması bugün başlıyor. Dava nedeniyle kentte geniş güvenlik önlemi alındı.

Eskişehir’de düzenlenen Gezi eylemleri sırasında Ali İsmail Korkmaz’ın polis ve sivil vatandaşlardan yediği dayak sonucu öldüğü iddiasıyla açılan dava güvenlik gerekçesiyle Kayseri’ye alınmıştı. 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşması bugün yapılacak. Polis, kentte geniş güvenlik önlemi aldı. Gece 04.00’dan itibaren önlem almaya başlayan polis, Kaldırım Caddesi; Erkilet Bulvarı-Eski Veterinerlik Kavşağı- Bağdat Caddesi arasını araç ve yaya trafiğine kapattı. Erkilet Bulvarı; İstasyon Kavşağı- Eski Veterinerlik Kavşağı arası ise sadece araç trafiğine kapatıldı. Davanın görüleceği Kayseri Adliyesi çevresi de polis bariyerleriyle çevrildi. Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA), adliye önünde hazır bekletiliyor. Dava nedeniyle başka şehirlerden getirilen çevik kuvvet ekipleri de güvenlik önlemlerinde görev aldı.

DEMİRTAŞ DA DAVAYI TAKİP EDİYOR

Davayı cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, milletvekilleri İlhan Cihaner, Gökhan Günaydın, Aykut Erdoğdu, Muharrem Işık, HDP Gurup Başkanvekili İdris Baluken, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de takip ediyor.

Davayı takip etmek için Eskişehir başta olmak üzere başka şehirlerden otobüslerle çok sayıda kişi Kayseri’ye geldi. Adliyeye uzak bir mesafede bekletilen grup, sloganlarla olayı protesto ediyor.

TÜBİTAK RAPORU ÖNEMLİ

14 saat süren ve 3 defa ara verilen ikinci duruşma ara kararla sona ermişti. Ara kararda dava dosyasına giren olayın yaşandığı yeri gören fırıncıya ait güvenlik kamerası görüntüsünde yer alan ve dövülen şahsın, ölen Ali İsmail Korkmaz olup olmadığının tespitiyle ilgili TÜBİTAK'tan istenen raporun beklenmesine karar verilmişti. İlk 2 duruşmada gelmeyen raporun bugün gelmesi halinde davanın seyri değişebilir. Rapor gelirse, sosyal medyada dolaşan görüntüler mahkeme huzurunda izlenecek ve mahkeme bu görüntüler üzerinden yürüyecek.

DAVADA 4'Ü POLİS 8 SANIK YARGILANIYOR

Güvenlik gerekçesiyle Eskişehir'den Kayseri’ye alınan davada 4'ü polis 8 sanık yargılanıyor. Sanıklardan polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırıncı İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve fırın işçisi Ebubekir Harlar tutuklu olarak, polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut ise tutuksuz olarak hakim karşısına çıkıyor.

İlk duruşmada iddianame okunduktan sonra sanıklar olay gününü anlatarak savunma yaptı. 12 Mayıs 2014 tarihinde yapılan ikinci duruşmada ise 12 tanık savcılıkta verdikleri ifadeleri mahkeme huzurunda tekrarladı.

Olay Eskişehir'de 2013 Haziran ayında Gezi Parkı protestoları sırasında yaşanmıştı. Polis ve sivil kişilerce dövüldüğü iddia edilen üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, 38 gün komada kaldıktan sonra hastanede yaşamını yitirmişti. CİHAN

Ali İsmail Korkmaz davası için yoğun güvenlik önlemleri alındı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×