Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Mudanya'da

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, son yıllarda yaşanan bir çok olayın Başbakan Erdoğan tarafından Alevilere mal edilmeye çalışıldığını ileri sürerek “Biz sadakatli bir toplumuz.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Mudanya'da
15 Ocak 2014 Çarşamba 16:18

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, son yıllarda yaşanan bir çok olayın Başbakan Erdoğan tarafından Alevilere mal edilmeye çalışıldığını ileri sürerek “Biz sadakatli bir toplumuz. Alevilerle sorunu olan devlettir.” dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, ilk kez geldiği Mudanya'da, derneğin Mudanya Şubesi üyeleriyle bir araya geldi. Mudanya Şube Başkanı Recep Aslıkara’nın ev sahipliğindeki ziyarete, CHP Mudanya Belediye Başkan Adayı Hayri Türkyılmaz, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Ihlamur ve dernek üyeleri de katıldı. İlçedeki dernek faaliyetleri hakkında Genel Başkan Doğan Demir'e bilgi veren Şube Başkanı Recep Aslıkara, cemevi sıkıntısı yaşadıklarını dile getirdi. Mudanya'nın Alevilerin yaşam konusunda rahat bir yer olduğuna da dikkati çeken Aslıkara, kapılarının her zaman herkese açık olduğunu söyledi.

“GÜCÜMÜZÜN FARKINDA DEĞİLİZ”

Devletin bütün baskısına ve fişlemelerine rağmen Alevi derneklerini ayakta tutmaya çalıştıklarını belirten Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, 10 milyona yakın alevi olduklarını ancak güçlerinin farkında olmadıklarını söyledi. Bu yüzden tam anlamıyla harekete geçemediklerini ifade eden Demir, “Türkiye'de 120 şubesi ile en büyük Alevi örgütüyüz. 80'ne yakın cem evimiz var. Cemevlerinin olmadığı yerlerde derneklerimiz sıkıntı yaşayıp, boğuluyor. Çocuklarına Aleviliği aşılamakta eksik kalıyor. İnancın olmadığı bir yerde yaşam da olmayacağı kesin.” diye konuştu.

“OLAYLARI BİZLERE MAL EDİYORLAR”

Bu arada son yıllarda yaşanan birçok olayın Başbakan Erdoğan tarafından Alevilere mal edilmeye çalışıldığını da ileri süren Demir, “Biz evrensel düşünen, sadakatli bir toplumuz. Aleviler ile sorunu olan devlettir” dedi. Cami ve cemevi projesine karşı çıktıklarını da hatırlatan Demir, “Bunun için mitingler düzenledik. Ezan sesi ile bağlama sesi bir arada olmaz” diyerek karşı olduklarını bir kez daha yineledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×