Alevi dernekleri Okmeydanı olaylarını protesto etti

Bursa’da, meydana inen Alevi dernekleri, Soma’daki maden faciası sonrası yapılan eylemler sırasında 2 kişinin hayatını kaybettiği Okmeydanı’ndaki olayları protesto etti. Eylemde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonları Marmara Bölge Sorumlusu...

Alevi dernekleri Okmeydanı olaylarını protesto etti
25 Mayıs 2014 Pazar 15:18

Bursa’da, meydana inen Alevi dernekleri, Soma’daki maden faciası sonrası yapılan eylemler sırasında 2 kişinin hayatını kaybettiği Okmeydanı’ndaki olayları protesto etti. Eylemde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonları Marmara Bölge Sorumlusu Hüseyin Olgun, egemenler tarafından yüzyıllardır saldırılara maruz kaldıklarını söyledi.

Öğle saatlerinde Kent Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi hükümet aleyhine slogan attı. "Yetti artık, katliamlara, ayrımcılığa son verilsin." şeklindeki pankartın açıldığı eylemde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonları Marmara Bölge Sorumlusu Hüseyin Olgun, Okmeydanı olaylarında hayatını kaybeden Uğur Kurt’un Hakk'a yürüdüğünü söyledi. Olgun, şunları kaydetti:

"Biz Aleviler olarak bu zulmü 1400 yıldır yaşıyoruz. Egemenler tarafından yüzyıllardır saldırılara maruz kalıyoruz. Yüzyıllardır süren bu inkar, imha, asimilasyon, katliam mirasına ısrarla sahip çıkan AKP hükümeti ve onun güdümünde bulunan polis saldırılarına, şiddete, can almaya devam ediyor. Dün evlerimizi işaretleyenler, bizleri göçe zorlayanlar, son 1 yılda 9 canımızı çeşitli yollarla katletmişlerdir. Yıllardır resmi yetkililerin ‘polis havaya ateş açıyor’ açıklamalarına karşılık, biz Aleviler halen polis kurşunları ile katledilmeye devam ediyoruz. Ölümde bile coğrafik ve inançsal ayrımcılık gözetenler bilmelidir ki tarih boyunca her zaman mazlumlar, zalimlerden ve zulmedenlerden hakkını almış ve bu durumun hesabını sormuşlardır."

Alevilere bilinçli şekilde saldırıldığının farkında olduklarını belirten Hüseyin Olgun, "İçerisinde bulunduğumuz bu yoğun siyasi ortamdan da yararlanarak gündemi değiştirmek için Alevilere bilinçli bir şekilde saldırıldığının farkındayız. Yaşadığımız toprakları bize mezar yapmaya çalışan zalimlere ve saldırılarına karşı direnişimizi sürdüreceğiz ve bu zulme asla boyun eğmeyeceğiz. Alevi öğretisinin ışığında mücadelemiz devam edecektir." dedi.

Eyleme; Alevi Bektaşi Federasyonu çatısı altında destek veren bazı dernekler şöyle: "Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Kestel Hacı Bektaş-i Veli Kültür Tanıtma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Alevi Kültür Derneği İnegöl Şubesi, Mudanya Şubesi, Taşpınar Şubesi, Hünkar Hacı Bektaş-i Veli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Adaköy Hacı Bektaş Derneği, Anadolu Kültür ve Dayanışma Derneği, Bursa Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Orhangazi Cem Vakfı Şubesi."

CİHAN

Alevi dernekleri Okmeydanı olaylarını protesto etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×