'Aldatma, kandırma, iki yüzlülük gibi davranışlar, İslam ahlâkıyla bağdaşmaz'

Prof.Dr. S. Kemal Sandıkçı, Peygamberimizin(sav) bir hadislerinde 'Din, samimiyettir' şeklinde tanımlamada bulunduğunu ifade ederek, "Samimiyetin zıddı olarak aldatma, kandırma, iki yüzlülük gibi davranışlar, zaten İslam ahlâkıyla asla bağdaşmayan...

'Aldatma, kandırma, iki yüzlülük gibi davranışlar, İslam ahlâkıyla bağdaşmaz'
05 Mayıs 2014 Pazartesi 14:08

Prof.Dr. S. Kemal Sandıkçı, Peygamberimizin(sav) bir hadislerinde 'Din, samimiyettir' şeklinde tanımlamada bulunduğunu ifade ederek, "Samimiyetin zıddı olarak aldatma, kandırma, iki yüzlülük gibi davranışlar, zaten İslam ahlâkıyla asla bağdaşmayan niteliklerdir." dedi.

İlim Yayma Cemiyeti Seyyid Ahmed Bedevi Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu Konferans salonunda düzenlenen Kutlu Doğum kutlama programa Hafız Ramazan Toprak Hoca tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ensar Vakfı Siirt Şube Başkanı Necmettin Çiçek yaptığı açılış konuşmasında, Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'in(sav) dünyaya teşriflerini yâd etmek, o güzel insanın örnek ahlaki meziyetlerini ve çağlar ötesine hitap eden evrensel mesajlarını hafızalarımızda canlandırarak kâinatın efendisine, insanlık âleminin son elçisine karşı sevgimizin artmasına vesile olmak üzere Kutlu Doğum etkinlikleri düzenlediklerini belirtti.

'Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hadisleri Işığında İnsan İlişkilerinde Samimiyet' konulu konferansı veren Prof. Dr. S. Kemal Sandıkçı, Peygamberimizin (sav) bir hadislerinde 'Din samimiyettir' şeklinde tanımlamada bulunduğunu ifade ederek, "Samimiyetin zıddı olarak aldatma, kandırma, iki yüzlülük gibi davranışlar, zaten İslam ahlâkıyla asla bağdaşmayan niteliklerdir. Bu bakımdan samimiyet ve ihlas, Müslümanlığın özünü oluşturmaktadır. Bu sebeple Peygamber Efendimiz (sav) 'Ameller niyetlere göredir' buyurmuştur. Dinin özünün samimiyet ve ihlas olduğunu gösteren pek çok ayet ve hadis bulunmaktadır. Dinin özü samimiyettir. Bunun içindir ki Hz. Peygamber (sav) dini samimiyet olarak tanımlamıştır. Samimi olmayan iman, ibadet ve amellerin Allah yanında hiçbir değeri olmaz." diye ifade etti.

Prof. Sandıkçı, "Bunun içindir ki İslam dini ihlası, Müslümanların ibadet ve davranışlarının Allah nezdindeki temel değerlendirme kriteri olarak benimsemiştir. 'Din samimiyettir' hadisi, mana ve muhteva bakımından İslam’ın temeli olarak kabul edilen dört hadisten biri kabul edilmiştir." dedi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Murat Erman, İl Müftüsü Faruk Arvas, Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İrfan Sağlam, İlim Yayma Cemiyeti Siirt Şube Başkanı Ercan Aslan, Siirt İmam Hatip Lisesi Mezunlar Derneği yöneticileri, ilahiyat fakültesi öğretim üyeleri, imam hatip lisesi öğretmenleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Konferans salonunun girişinde tüm katılımcılara Prof.Dr. S. Kemal Sandıkçı Hocanın 'Peygamberimizin Duaları' adlı kitabı hediye edildi. Konferans bitiminde sonunda günün anısına Prof. Dr. S. Kemal Sandıkçı’ya Siirt dokuma tiftik battaniye panosu hediye edildi. Çekilen hatıra fotoğraf ile program sona erdi. CİHAN

'Aldatma, kandırma, iki yüzlülük gibi davranışlar, İslam ahlâkıyla bağdaşmaz'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×