Alabora olan römorkörü kurtarma çalışmalarında sona yaklaşıldı

İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Alaybey Tersanesi'nde alabora olması sonucu iki sivil ve sekiz askerin şehit olduğu, 17 kişinin de yaralandığı römorkörü kurtarma çalışmaları sürüyor.

Alabora olan römorkörü kurtarma çalışmalarında sona yaklaşıldı
16 Ocak 2014 Perşembe 16:58

İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Alaybey Tersanesi'nde alabora olması sonucu iki sivil ve sekiz askerin şehit olduğu, 17 kişinin de yaralandığı römorkörü kurtarma çalışmaları sürüyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun da çalışmaları izlemek üzere tersaneye geleceği öğrenildi.

Tersaneye bakım için gelen "TCG Değirmendere" römorkörü, 23 Aralık 2013 tarihinde denize indirilirken henüz bilinmeyen bir sebeple sağ tarafa yatmıştı. Olayda şehit olanların memleketlerinde toprağa verilmesinin ardından askerî savcılık soruşturma başlatmış, uzman ekipler ve Deniz Kuvvetleri'nin en büyük tersanesi olan Gölcük'ten gelen mühendisler araştırma yapmıştı. Soruşturmada, olayın meydana geldiği gün havuzlama mühendisi olarak görevli sivil personel Ö.U. tutuklanmıştı. Römorkörü kurtarmak için Gölcük Tersanesi'nden 600 tonluk yüzer vinç yollanmıştı. Çeşitli bölümlerine, kaldırmada yardımcı olması için balonlar yerleştirilen römorkörü kurtarmak için bütün personelin görev aldığı öğrenildi. Hazırlıkların tamamlanmasıyla yarından itibaren yüzdürme çalışmalarının başlayacağı bildirildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×