AKÜ, yenilenebilir enerji projelerini hayata geçiriyor

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), jeotermal enerjiyle ısıttığı kampüslerin aydınlatmasını da güneş enerjisinden yapmak için proje hazırlıyor.

AKÜ, yenilenebilir enerji projelerini hayata geçiriyor
22 Ocak 2014 Çarşamba 15:23

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), jeotermal enerjiyle ısıttığı kampüslerin aydınlatmasını da güneş enerjisinden yapmak için proje hazırlıyor.

AKÜ Güneş ve Rüzgâr Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜRAM) tarafından düzenlenen, ‘3. Yenilenebilir Enerji Sistemleri Kış Okulu’ etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak, üniversite olarak termal ve sağlık, mermer ve doğal taş, gıda ve gıda ürünleriyle yenilenebilir enerji bakımından ülke çapında yankı uyandıran önemli çalışma ve projelerinin bulunduğunu söyledi. Solak, üniversitenin sanayi, kent ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde ortak çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Ali Çetinkaya Kampüsü'nü jeotermal enerji ile ısıttıklarını, yaklaşık 6 milyon liralık bir projeyle de Ahmet Necdet Sezer Kampüsü'nü de yine aynı şekilde ısıtmak istediklerini ifade eden Solak, bu tarz projelere öncelik veren üniversitelerden birisi olduklarını anlattı. Solak, “Yine şehrimizin yaklaşık 15 bin ailesi jeotermal ile ısınmakta. Dolayısıyla yenilenebilir enerjinin önemli bir kısmı Afyon'da jeotermal olarak sağlanmaktadır. Yine önümüzdeki dönemde bugüne kadar aldığım bilgiler doğruysa özellikle güneş enerjisinden yararlanma da gündemde. Bu bağlamda yine kampüslerimizi güneş enerjisinden elde edilen elektrik ile aydınlatmak istiyoruz. Böyle bir proje hazırlığı içerindeyiz.” diye konuştu.

GÜRAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Onur Hocaoğlu da yapılan bir araştırmaya göre, 1970-2000 yılları arasında 100'den fazla ülkede 70 binden fazla enerji teknolojileri konusunda patent çalışması gerçekleştirildiğini söyledi. Hocaoğlu, yenilenebilir enerji kaynaklı çalışmalar incelendiğinde, bu çalışmalarda yıllara göre en çok artışın rüzgâr ve güneş enerjisinde gerçekleştirildiğini belirtti.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×