Aktif Eğitim-Sen: Öğretmen nöbetleri 6 ek ders ücreti olsun

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Malatya İl Temsilcisi Fatih Yanardağ, ders saatlerinin dışına taşan nöbet hizmetlerinin öğretmenler için ayrı bir yük getirdiğini, nöbet karşılığında öğretmenlere günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmesi gerekt.

Aktif Eğitim-Sen: Öğretmen nöbetleri 6 ek ders ücreti olsun
01 Nisan 2014 Salı 18:48

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Malatya İl Temsilcisi Fatih Yanardağ, ders saatlerinin dışına taşan nöbet hizmetlerinin öğretmenler için ayrı bir yük getirdiğini, nöbet karşılığında öğretmenlere günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmesi gerektiğini belirtti.

Fatih Yanardağ, yaptığı açıklamada, öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen yasal bir düzenleme olmadığını, ihtiyaç çerçevesinde getirilen geçici yönetmeliklerle uygulamalar yapıldığını ifade etti. Yönetmeliklerin günümüzde hukukun genel ilkelerine aykırılıklar barındırdığını dile getiren Yanardağ, şöyle devam etti: “Öncelikle nöbet hizmetinin ortak-yasal bir zemine dayandırılması ve uygulamadaki farklılıklara son verilmesi gerekmektedir. Bu sayede öğretmenlerimiz anaokulundan liseye kadar her türden eğitim kademesinde sadece bir uygulamayı esas alarak nöbet hizmeti verecek ve yöneticilerin kişisel inisiyatif kullanmalarından kaynaklı farklı uygulamalar sona erecektir. Diğer meslek gruplarında nöbet hizmeti ‘fazla çalışma’ olarak kabul görmekte ve bunun için ek bir ücret ödemesi yapılmaktadır. Öğretmenlere nöbet hizmetleri için herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırıdır. Öğretmenlerin ders saatlerinin dışına taşan nöbet hizmetleri öğretmenler için ayrı bir yük ve külfet getirmektedir. İlgi (a) kanunun 43. maddesinde belirtilen tanımda öğretmenin asli görevleri içerisinde yer almayan nöbet hizmeti beraberinde ek bir ödemeyi de getirmelidir. Bu nedenle öğretmenlere nöbet tutmaları karşılığında günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir.”

Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmesi’ne göre de ‘fazla mesai’ uygulamasının ücret karşılığı yapılacağının kabul edildiğini anımsatan Yanardağ, “Öğretmenlerin nöbet görevi, kanunî dayanağı oluşturulduktan sonra tüm okul türlerini kapsayacak biçimde ortak olarak düzenlenmelidir. Öğretmenler nöbet görevlerinde meslekî ve eğitsel rehberlik yapmalı, okul güvenliği gibi angarya işlerden sorumlu olmamalıdırlar. Okulların genel güvenliği istihdam edilecek güvenlik personeli ile sağlanmalıdır. Öğretmenlere nöbet tutmaları karşılığında günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir.” ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×