Aktif Eğitim-Sen: Nöbet angarya olmaktan çıkarılıp ek ders kabul edilmeli

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Balıkesir İl Temsilcisi Engin Uçan, Türk hukuk sisteminde öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen bir kanun olmadığını belirterek, "Nöbet hizmeti, angarya olmaktan çıkarılıp ek ders olarak kabul edilmeli.

Aktif Eğitim-Sen: Nöbet angarya olmaktan çıkarılıp ek ders kabul edilmeli
16 Nisan 2014 Çarşamba 16:23

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Balıkesir İl Temsilcisi Engin Uçan, Türk hukuk sisteminde öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen bir kanun olmadığını belirterek, "Nöbet hizmeti, angarya olmaktan çıkarılıp ek ders olarak kabul edilmeli ve ücreti ödenmelidir. Öğretmenlere nöbet hizmetleri için herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması, Anayasa'nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırıdır." dedi.

Aktif Eğitim-Sen İl Temsilcisi Uçan, sonradan ihtiyaç duyuldukça getirilen geçici ve sathi düzenlemeler ve yönetmeliklerle meselenin geçiştirildiğini öne sürdü. Gelinen noktada mevcut düzenlemelerin hukukun genel ilkelerine ve üst normlara aykırı olmasının yanında ihtiyaca cevap vermediğini ve haksızlıklara sebep olduğunu savundu. Öğretmenler için nöbet görevini düzenleyen ayrıntı olmamasını eleştiren Uçan, idareye nöbete dair hususları düzenleme konusunda kanunla yetki verilmemesi yönünden de hukuka ve hakkaniyete açıkça aykırı olduğunu söyledi. Öncelikle nöbet hizmetinin ortak bir kanuni zemine dayandırılması ve uygulamadaki farklılıklara son verilmesi gerektiğine işaret eden Engin Uçan, "Bu sayede öğretmenlerimiz, anaokulundan liseye kadar her türden eğitim kademesinde sadece bir uygulamayı esas alarak nöbet hizmeti verecek ve yöneticilerin kişisel inisiyatif kullanmalarından kaynaklı farklı uygulamalar sona erecektir. Diğer meslek gruplarında nöbet hizmeti, 'fazla çalışma' olarak kabul görmekte ve bunun için ek bir ücret ödemesi yapılmaktadır. Öğretmenlerin ders saatlerinin dışına taşan nöbet hizmetleri, ayrı bir yük ve beraberinde külfet getirmektedir. İlgili kanunun 43. maddesinde belirtilen tanımda öğretmenin asli görevleri içerisinde yer almayan nöbet hizmeti, beraberinde ek bir ödemeyi de getirmelidir. Bu nedenle öğretmenlere nöbet tutmaları karşılığında, günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir." şeklinde konuştu. Öğretmenlerin nöbet görevinin kanuni dayanağı oluşturulduktan sonra bütün okul türlerini kapsayacak biçimde ortak düzenlenmesi gerektiğini belirten Uçan, "Öğretmenler nöbet görevlerinde mesleki ve eğitsel rehberlik yapmalı, okul güvenliği gibi angarya işlerden sorumlu olmamalıdırlar. Okulların genel güvenliği, istihdam edilecek güvenlik personeliyle sağlanmalıdır." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×