Aktif Eğitim Sen: İptal edilen sorular nedeniyle puanlamada adaletsizlik oldu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8’inci sınıflara 28-29 Kasım’da uygulayıp, sonuçlarını geçtiğimiz pazartesi günü açıkladığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamındaki birinci dönem sınav sonuçlarına itirazlar sürüyor.

Aktif Eğitim Sen: İptal edilen sorular nedeniyle puanlamada adaletsizlik oldu
25 Ocak 2014 Cumartesi 17:03

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8’inci sınıflara 28-29 Kasım’da uygulayıp, sonuçlarını geçtiğimiz pazartesi günü açıkladığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamındaki birinci dönem sınav sonuçlarına itirazlar sürüyor. Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) iptal edilen sorulardan dolayı puanlamanın değiştiğini ve öğrencilerin dezavantajlı duruma düştüğü açıkladı. Sınavlarda; matematik dersinden iki, fen ve teknoloji dersinden bir, İtalyanca dersinden bir ve görme engelliler için hazırlanan matematik dersinden bir olmak üzere toplam beş soru iptal edildiğini açıklayan Aktif Eğitim-Sen, “Matematik dersinden 20 sorunun doğru kabul edildiği mazeret sınavında bir sorunun değeri 5 puan. Normal sınavda 18 soru üzerinden hesaplama yapıldığı için bir sorunun puan değeri 5,5556 olmaktadır. Mazeret sınavına giren ve 3 yanlış yapan bir öğrenci matematik dersinden 85 puan alırken, normal sınava giren ve 3 yanlış yapan bir öğrenci ise 83,3340 puan alacaktır. Yanlış sayısının arttığında aradaki puan farkının da artacağını düşünürsek, genel sıralamada bu öğrenciler arasındaki fark, adaletsizliğin boyutlarını gözler önüne sermektedir.” Açıklamasında bulundu.

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) ‘TEOG Sınavında Yapılan Adaletsizlik’ başlıklı yazılı bir açıklama yaptı. İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 36 ve 38. maddeleri gereği 24 Kasım 2013 tarihinde ‘Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavlar Kılavuzu’nun yayınlandığı belirtilen açıklamada, “Ortaokulların 8’inci sınıflarında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil dersleri için dönemsel olarak yapılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavının birincisi 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde ve mazeret sınavı da 14-15 Aralık tarihlerinde yapılmıştır.” Denildi.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavları’nın iki yazılısı olan dersler için birinci sınav, üç yazılısı olan dersler için ikinci sınav yerine değerlendirildiği kaydedilen açıklama da, “Aynı zamanda ortaöğretime yerleştirmede öğrencinin esas puanının hesaplanmasında, ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı olarak da değerlendirilecek. Ayrıca bu sınav puanı parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak isteyen öğrenciler için de kullanılacak. Bir öğrenci için bu kadar çok etkisi olan TEOG sınav sonuçlarının, karnelerin verildiği son haftaya kadar açıklanmamış olmasının tesirleri konuşulurken ve bu sınava itirazların cevaplandırılması karne sonrasına kalmışken şimdi de sınavın değerlendirilmesinde yaşanan adaletsizlikler öğrencilerimizi daha da mağdur edeceğe benziyor.” ifadelerine yer verildi.

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı birinci dönemi TEOG sınavına 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde 1 milyon 300 bin öğrenci girdiği ifade edilen açıklama da şunlar kaydedildi: “Bu tarihten iki hafta sonra da okul müdürlüklerince kabul edilen mazeretleri bulunan 45 bin 984 öğrenci de mazeret sınavına girmiş ve bu sınavlarda her bir dersten 20’şer soru sorulmuştur. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte mazeret sınavlarının hiçbirinde soru iptalleri olmamasına rağmen, zamanında yapılan asıl sınavlarda; matematik dersinden iki, fen ve teknoloji dersinden bir, İtalyanca dersinden bir ve görme engelliler için hazırlanan matematik dersinden bir olmak üzere toplam beş soru iptal edilmiştir. Türkiye’deki tüm 8. sınıf öğrencilerinin aynı havuzda bulunmalarına rağmen iptal edilen soruların devre dışı bırakılması nedeniyle soru katsayıları farklılaşan iki sınavın mevcudiyeti hukuka, adalete ve anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir.”

YANLIŞ SAYISININ ARTTIĞINDA ARADAKİ PUAN FARKININ DA ARTIYOR

Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak dönem puanı hesaplamasında kullanılacak sınav puanının [(Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü ile hesaplandığı vurgulanan açıklama da, “Örneğin, matematik dersinden 20 sorunun doğru kabul edildiği mazeret sınavında bir sorunun değeri 5 puan iken, normal sınavda 18 soru üzerinden hesaplama yapıldığı için bir sorunun puan değeri 5,5556 olmaktadır. Mazeret sınavına giren ve 3 yanlış yapan bir öğrenci matematik dersinden 85 puan alırken, normal sınava giren ve 3 yanlış yapan bir öğrenci ise 83,3340 puan alacaktır. Yanlış sayısının arttığında aradaki puan farkının da artacağını düşünürsek, genel sıralamada bu öğrenciler arasındaki fark, adaletsizliğin boyutlarını gözler önüne sermektedir. Tüm öğrencilerin aynı tabloda değerlendiriliyor olmasına rağmen iki ayrı sınavın bulunması ve sınavlarda bazı soruların iptal edilmesi nedeniyle ortaya çıkan bu adaletsizlik, kılavuzda yapılabilecek ufak birkaç değişiklikle düzenlenebilir. Öğrencilerin hiçbir kusurunun olmadığı, soruların iptal edildiği sınavlarda; iptal edilen soruların puanları her öğrenciye taban puan olarak yansıtılabilir. Örneğin matematik dersinden iki sorunun değeri olan 10 puan taban puan olarak değerlendirilebilir. İptal edilen sorular hangi konulardan ise diğer sınavın aynı konudaki soruları da iptal edilerek eşitlik sağlanabilir. Böylece her iki sınavda da aynı soru katsayıları kullanılmış olur ve adil bir değerlendirme yapılabilir.”

Sendika Milli Eğitim Bakanlığı’nın şu soruları cevaplandırmasını istedi; “İptal edilen sorulardan kaynaklanan adaletsizliğin ve öğrencilerin çoğunluğunu etkileyen bu mağduriyetinin giderilmesi için bir çalışma yapılmakta mıdır?, Azınlık okullarındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan öğrenciler için bir mağduriyet söz konusu mudur? Varsa nasıl bir çözüm öngörülüyor?, Sınav sonuçlarına ilişkin ülke geneli sıralama verilmese de kaç öğrencinin tam puan aldığı bilgisi gibi istatistiki veriler neden açıklanmamıştır?, Hesaplamanın çok basit olduğu böyle bir sınavda sonuçların geç açıklanmasının sebepleri nelerdir?”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×