Aktif Eğitim-Sen: Ders saati dışına taşan nöbetler için ek ders ücreti ödenmeli

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, ders saatlerinin dışına taşan nöbetlerin karşılığında, öğretmenlere günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmesi gerektiğini söyledi.

Aktif Eğitim-Sen: Ders saati dışına taşan nöbetler için ek ders ücreti ödenmeli
02 Nisan 2014 Çarşamba 12:48

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, ders saatlerinin dışına taşan nöbetlerin karşılığında, öğretmenlere günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmesi gerektiğini söyledi.

Sendika binasında 'nöbet' konusuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Sefa Zor, öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen hukuk sisteminde yasal bir düzenleme olmadığını, ihtiyaç çerçevesinde getirilen geçici yönetmeliklerle uygulamalar yapıldığını hatırlattı.

Nöbet görevlendirmesiyle ilgili olarak ihtiyaç duyuldukça getirilen geçici ve yüzeysel düzenlemeler ve yönetmeliklerle meselenin geçiştirilmeye çalışıldığını kaydeden Zor, şöyle konuştu: “Gelinen noktada mevcut düzenlemeler, hukukun genel ilkelerine ve üst normlara aykırı olması yanında ihtiyaca cevap vermemekte ve haksızlıklara sebep olmaktadır. Aktif Eğitim-Sen olarak, bu sorunun çözümü için üç maddelik önerimiz var; bunlardan birincisi, öncelikle nöbet hizmetinin ortak-yasal bir zemine dayandırılması ve uygulamadaki farklılıklara son verilmesi gerekmektedir. Bu sayede öğretmenlerimiz anaokulundan liseye kadar her türden eğitim kademesinde sadece bir uygulamayı esas alarak nöbet hizmeti verecek ve yöneticilerin kişisel insiyatif kullanmalarından kaynaklı farklı uygulamalar sona erecektir. İki, diğer meslek gruplarında nöbet hizmeti ‘fazla çalışma’ olarak kabul görmekte ve bunun için ek bir ücret ödemesi yapılmaktadır. Öğretmenlere nöbet hizmetleri için herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması Anayasa’nın 10’uncu maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırıdır. Üç, nöbet hizmeti angarya olmaktan çıkarılıp ‘ek ders’ olarak kabul edilmeli ve ücreti ödenmelidir. Öğretmenlerin ders saatlerinin dışına taşan nöbet hizmetleri öğretmenler için ayrı bir yük ve beraberinde külfet getirmektedir. İlgi (a) kanunun 43’üncü maddesinde belirtilen tanımda öğretmenin asli görevleri içerisinde yer almayan nöbet hizmeti beraberinde ek bir ödemeyi de getirmelidir. Bu nedenle öğretmenlere nöbet tutmaları karşılığında günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir.”

Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmesi’ne göre de ‘fazla mesai’ uygulamasının ücret karşılığı yapılacağının kabul edildiğini ifade eden Aktif Eğitim-Sen Şube Başkanı Zor, “Nöbetçi öğretmen uygulamasıyla birlikte öğretmenlere fazladan iş yükü yüklenip, fazla mesai yaptırılması ve buna karşılık herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması mağduriyetlere sebep olmaktadır. Sonuç olarak; öğretmenlerin nöbet görevi, kanunî dayanağı oluşturulduktan sonra tüm okul türlerini kapsayacak biçimde ortak olarak düzenlenmelidir. Öğretmenler nöbet görevlerinde meslekî ve eğitsel rehberlik yapmalı, okul güvenliği gibi angarya işlerden sorumlu olmamalıdırlar. Okulların genel güvenliği istihdam edilecek güvenlik personeli ile sağlanmalıdır.” dedi.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×