Aksaray’da Turizm Haftası tarihi kervansaray önünde kutlandı

Aksaray'da, bu yıl 38. düzenlenen Turizm Haftası Selçuklu döneminin en önemli kervansaraylarından olan Sultanhanı önünde gerçekleştirilen programla kutlandı.

Aksaray’da Turizm Haftası tarihi kervansaray önünde kutlandı
17 Nisan 2014 Perşembe 18:28

Aksaray'da, bu yıl 38. düzenlenen Turizm Haftası Selçuklu döneminin en önemli kervansaraylarından olan Sultanhanı önünde gerçekleştirilen programla kutlandı. Programa Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Jandarma Komutanı Albay Levent Ölmez, Cumhuriyet Başsavcısı Taner Aksakal, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak ve çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldı.

Sultanhanı önünde düzenlenen kutlama programı halı ve geleneksel el sanatları sergisinin açılışı ile başladı. Kervansaray içerisinde açılan sergiyi gezen Vali Şeref Ataklı, el sanatları ile ilgili bilgi aldı. Vali Şeref Ataklı açılış töreninde yaptığı konuşmasında her yıl bir turizm beldesinde düzenlenen Turizm Haftasının bu yıl Sultanhanın da yapıldığını söyledi. Sultanhanı’nın seçilmesinin özel bir anlamı olduğunu ifade eden Vali Ataklı, beldeye ismini veren Sultanhanı’nın Selçuklu döneminin çok önemli eserlerinden olduğunu, tarihi hanın yüzyılların yıpranmışlığını hissettirmeden dimdik ayakta durduğunu belirtti.

Sultanhanı’nın büyük bir kıymet olduğunu bunun farkına varılması gerektiğini vurgulayan Vali Ataklı konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Bu değerlerimizi öncelikle biz bileceğiz daha sonra diğer insanlara bunları anlatacağız. Buraya gelip ziyaret etmelerine imkan sağlayacağız. Kültürümüzün değerlerimizin farkına varacağız.

Aksaray turizm ve kültür varlığı bakımından zengin bir il olduğunu ancak bundan yeteri kadar istifade edemediğinin görüldüğünü belirten Vali Ataklı, ‘Ülkeler sahip oldukları değerlerin kıymetini bilip gelecek nesillere aktardıkları takdirde kıymet ve itibar kazanırlar. Bizlerde halk olarak idareciler olarak görevimiz yapacağız. Aksaray’ın turizm değerleri ile hak ettiği yere gelmesi için hep beraber gayret göstereceğiz" dedi.

Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Doğan da konuşmasında Aksaray’ın gelişen tarım, sanayi ve ticareti ile beraber turizm gelişen önemli bir şehir olduğunu söyledi. 2012 yılında 700 bin, 2013 yılında 853 bin turistin Aksaray’ı ziyaret ettiğini belirten Doğan, 2014 yıl ve ilerleyen yıllarda 1 milyon turist hedeflerinin olduğunu söyledi. Doğan, konaklama tesisleri sayısının arttığını devam eden önemli yatırımlarla Aksaray’ın sadece ziyaret edilen bir yer değil konaklama yapılan bir turizm kenti olacağını sözlerine ekledi.

Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak ise Sultanhanının tarihi ipek yolu üzerindeki en önemli merkezlerden olduğunu tarihi halıları ve el sanatları Ürenleri ile Sultanhanın tanıtım faaliyetlerine önem vererek, beldeye gelen turistler için daha nezih ortamlar oluşturacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından, turizm haftası nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediye ve ödülleri verildi. Program Devlet Halk Dansları Topluluğu gösterileri ve Türk Halk Müziği Sanatçıları Mine Gez ve Mihriban Türkmen konseri ile devam etti. CİHAN

Aksaray’da Turizm Haftası tarihi kervansaray önünde kutlandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×